Filmowa dwunastka

0
74
tnf28
REKLAMA

Tarnowska Nagroda Filmowa to festiwal wybranych polskich filmów fabularnych, prezentujący najciekawsze produkcje zrealizowane w okresie między kolejnymi edycjami festiwalu. Do konkursu głównego tegorocznej 28. Tarnowskiej Nagrody Filmowej zakwalifikowano dwanaście filmów.
– Wybieramy to, co naszym subiektywnym zdaniem jest najlepsze. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, stanęliśmy przed trudnym zadaniem, bo są to przecież świetne miesiące dla polskiego kina. Kolejne filmy zdobywają nagrody na międzynarodowych festiwalach, jak chociażby obraz „Ida” Pawła Pawlikowskiego, który niedawno uhonorowano już 58. z kolei nagrodą. W zestawie głównym konkursowym mamy dwanaście filmów, podzieliłem je na trzy grupy: to filmy już pokazane na ostatnim festiwalu w Gdyni, filmy jeszcze czekające na swoją premierę na gdyńskim festiwalu, wreszcie premierowe produkcje. Warto wspomnieć o filmie z ostatniej grupy, bo czeka nas wyjątkowe wydarzenie. Nie tyle premiera, a prapremiera polska najnowszego filmu Lecha Majewskiego pt. „Psie pole”. Prapremiera światowa miała miejsce w połowie kwietnia w Wenecji, a w Polsce filmu jeszcze nie prezentowano. Stanie się to właśnie w Tarnowie – mówi Jerzy Armata, dyrektor artystyczny Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
Pełna lista filmów walczących o główną nagrodę festiwalu, czyli statuetkę Maszkarona i 10 tys. zł: „Bilet na księżyc” Jacka Bromskiego, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Ida” Pawła Pawlikowskiego, „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego, „Kamienie na szaniec” Roberta Glińskiego, „Obietnica” Anny Kazejak, „Papusza” Joanny Kos – Krauze i Krzysztofa Krauzego, „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego, „Psie pole” Lecha Majewskiego, „W imię” Małgorzaty Szumowskiej, „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego i „W ukryciu” Jana Kidawy‑Błońskiego.
Filmy te oceniać będą trzy gremia: jury profesjonalne, młodzieżowe oraz festiwalowa publiczność. W tym roku zmniejszono skład głównego jury i ostatecznie liczyć będzie sześć osób. Zmiany podyktowane są m.in. postrzeganiem tarnowskiego festiwalu jako profesjonalnego wydarzenia, co wymusza tworzenie jury z profesjonalistów na co dzień związanych z kinematografią. Przyznawana przez takie gremium nagroda ma znacznie większą rangę.
Jury 28. Tarnowskiej Nagrody Filmowej to: reżyser Janusz Kijowski (przewodniczący), producent i dyrektor programowy TVP 2, Jerzy Kapuściński, autor zdjęć filmowych, Piotr Lenar, kompozytor Jerzy Satanowski, krytyk filmowy Janusz Wróblewski, Krystyna Latała, zastępca prezydenta Tarnowa.
Statuetkę Malowanego Koguta wręczą twórcom najlepszej animacji najmłodsi widzowie. W ramach konkursu dziecięca publiczność obejrzy trzy zestawy bajek. Te pokazy uzupełnią projekcje dodatkowe, adresowane do widzów co najmniej 13‑letnich, a wybrane przez dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu.
Kolejny blok projekcji dodatkowych to prezentacja Studia Munka, działającego od 2008 roku w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wszystkie propozycje („Chomik”, „Dróżnik”, Gwizdek”, „Mazurek”, „Życie stylem dowolnym”) zostały już obsypane nagrodami na polskich i międzynarodowych festiwalach. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z młodymi reżyserami i ich opiekunami artystycznymi.
Planując festiwal, organizatorzy postanowili odnieść się także do wydarzeń sprzed 25 lat, kiedy to 4 czerwca 1989 roku skończyła się epoka PRL.
– Wpisujemy się w ten jubileusz i proponujemy spotkanie z twórczością Andrzeja Wajdy. W piątek 2 maja pokażemy jego najnowszy film „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, którym po filmach „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza” reżyser zamyka swój tryptyk. Dodatkowo zaprezentujemy dokument według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Dudy i Witolda Beresia pt. „Z marmuru, żelaza, nadziei…”, poświęcony Andrzejowi Wajdzie – mówi Anna Grygiel, dyrektor organizacyjny Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
Po projekcji z publicznością spotkają się Witold Bereś i Krzysztof Burnetko, autorzy książki „Andrzej Wajda. Podejrzany”.

REKLAMA

 

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments