Fotografie sprzed stu lat

0
82
wystawa-foto
REKLAMA

Tarnowskie Centrum Kultury kolejny raz organizuje wystawę fotografii, tym razem zabierając widzów w podróż w czasie – podróż do początkowych lat XX wieku, okresu rozwoju fotografii i pierwszych eksperymentów z nowymi technikami, w tym techniką autochromu wynalezioną przez braci Lumière.
„Będę to fotografował w kolorach” to wystawa dokumentująca początek XX wieku (mniej więcej trzy pierwsze dekady) na znakomitych fotografiach Stanisława Wilhelma Lilpopa. Lilpop był polskim przemysłowcem, bywalcem salonów, zapalonym myśliwym, podróżnikiem, a przede wszystkim utalentowanym fotografem o zacięciu reporterskim. Już na początku XX stulecia eksperymentował z nowatorskimi technikami fotograficznymi – fotografią barwną i stereoskopową.
Zaczął fotografować w roku 1907 lub 1908. Tematyka fotografii jest odbiciem jego zainteresowań; to reportaże z jego licznych podróży po Polsce, Europie i Afryce w latach 1910–11, życie towarzyskie Warszawy, polowania, a także autoportrety, fotografie rodziny i znajomych… Zdjęcia Lilpopa pokazują życie codzienne i wydarzenia historyczne pierwszych dziesięcioleci XX wieku, zwłaszcza warstwy społecznej, z której się wywodził fotograf.
Wystawa „Będę to fotografował w kolorach” została zorganizowana przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku oraz Agencję Prasową FOTONOVA w 150. rocznicę urodzin fotografa. Teraz na miesiąc trafi do Tarnowa. To pierwsza w Polsce przeglądowa wystawa zdjęć Lilpopa i składa się na nią niemal 200 fotografii, w tym najprawdopodobniej pierwsze polskie kolorowe zdjęcie wykonane w 1909 roku, kilkanaście barwnych zdjęć z początków stulecia wykonanych w technice autochromu, a także 30 fotografii stereoskopowych.
Otwarcie wystawy w środę 15 stycznia o godz. 18. Zdjęcia można oglądać w galerii Tarnowskiego Centrum Kultury do połowy lutego.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments