Galeria na swoim

0
47
palacyk
REKLAMA

Tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie, istniejące od 1976 roku, do tej pory nie miało swojej stałej siedziby. Pierwszą były sale zabytkowej kamienicy przy ul. Wałowej 10, wtedy też galeria miała swoją prężnie działającą filię w Dębicy. Kolejną siedzibą galerii stała się urokliwa, ale niewielka przestrzeń w Pasażu Tertila, tuż przy Rynku. Ciągle poszukiwano w Tarnowie miejsca, w którym galeria mogłaby zagościć na stałe, a zorganizowanie wystawy wielkoformatowych prac i przestrzennych instalacji nie byłoby problemem. Takim miejscem wydawał się w pewnym momencie młyn Szancera, nazwany szybko Młynem Sztuki. Tych planów nie udało się zrealizować. Kilka lat temu Galeria Miejska w Tarnowie znów zmieniła adres, lokując się na jakiś czas w salach odnowionego, secesyjnego tarnowskiego dworca kolejowego. Eksperymentalna kolejowa przestrzeń była ewenementem na skalę ogólnopolską. Ale wystawy na dworcu to już historia.
– 30 kwietnia spisaliśmy protokół zamykający nasze działania i naszą obecność na dworcu kolejowym w Tarnowie. Rzeczywiście, była to bardzo oryginalna przestrzeń. Dzięki prowadzonym tam działaniom udało się szerzej wypromować Tarnów i galerię. Ale nie zamykamy całkowicie tego tematu. Są takie plany, by pewien fragment dworca nadal był miejscem związanym ze sztuką. Rozmowy na ten temat są prowadzone, zabiegamy też o wsparcie takich działań ze strony m.in. ministerstwa sztuki – mówi Ewa Łączyńska‑Widz, dyrektor Galerii Miejskiej w Tarnowie.
Od kilku dni tarnowska galeria mieści się przy ul. Słowackiego 1, na terenie Parku Strzeleckiego, w odnowionym neogotyckim pałacyku. Zakres prac był ogromny. Wymieniono wszystkie instalacje, wzmocniono konstrukcję budynku i fundamenty, wykonano dodatkową ścianę pomiędzy tarasem a budynkiem; konieczne było też osuszenie budynku i wykonanie odpowiednich izolacji. Sporo kłopotów przyniosła wymiana dachu, a i wewnątrz budynku napotykano na konstrukcyjnie niespodzianki.
Wyremontowany pałacyk to nowa jakość i nowe możliwości.
– Mamy do dyspozycji sale wystawowe o łącznej powierzchni ponad dwustu metrów kwadratowych, z czego największa z nich to ok. 140 m kw. Sala ta mierzy sześć metrów wysokości, co pozwala na prezentowanie dużych form przestrzennych. Jest też odpowiednio wyciemniona, co ułatwi organizowanie projekcji wideo. Mamy do dyspozycji tarasy i balkon, a także przestrzeń wokół pałacyku, którą również będziemy chcieli wykorzystać do działań artystycznych. W pałacyku są toalety, w tym toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, i szatnia, czyli miejsca, których brakowało chociażby w Pasażu Tertila – dodaje Ewa Łączyńska‑Widz.
Wkrótce wyposażenie Galerii Miejskiej w Tarnowie bogatsze będzie o profesjonalny sprzęt komputerowy z projektorem multimedialnym oraz ścianki ekspozycyjne wraz z mobilną sceną z nagłośnieniem i oświetleniem.
Co ciekawe, w sąsiedztwie pałacyku pojawiła się jeszcze jedna przestrzeń dla artystycznych działań. To teren po byłej strzelnicy. Jeszcze niedawno trudno dostępny, teraz uporządkowany, stać się może tarnowskim kanionem kultury. Być może swoje miejsce znajdzie tu ekspozycja kopii Panoramy Siedmiogrodzkiej.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o