Gen. Bem wrócił w BWA

0
75
Przemek Branas prezentuje w BWA swoją nietypową wystawę „Generał Bem wraca do domu”

Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci, wykład oraz kuratorskie oprowadzanie.
Sercem wystawy Przemka Branasa są trzy wideo‑projekcje, będące zapisem performance`ów inspirowanych sprowadzeniem z Aleppo do Tarnowa prochów generała Józefa Bema, bohatera narodowego Polski, Węgier i Turcji, oraz złożeniem ich w mauzoleum zaprojektowanym przez wybitnego polskiego architekta Adolfa Szyszko‑Bohusza. Pierwszy z performance`ów pt. „Generał Bem daje mi znak do podróży” odbył się w Tarnowie w 2016 r. przy mauzoleum w Parku Strzeleckim, z aktorskim udziałem młodego tarnowianina, jest obrazową metaforą wezwania artysty do ruszenia w drogę, ale nawiązuje też do problemu fali imigrantów we współczesnej Europie oraz związanych z nią naszych obaw i lęków. Drugi „Tarnów – Aleppo” to dokumentacja podróży odbytej przez performera szlakiem, którym w 1929 r. dotarła z Turcji trumna z ciałem generała, tyle że w kierunku przeciwnym. To rodzaj przewrotnej powtórki z historii w czasach współczesnych, nieporadnie naśladujących tamte okoliczności społeczno‑polityczne. Ostatnia z projekcji „Praca – technika” dokumentuje performance w meczecie na granicy turecko‑syryjskiej, będący symbolicznym przedstawieniem konwersji, czyli przejścia Bema z chrześcijaństwa na islam.
Pozostałe obiekty na wystawie uzupełniają artystyczny przekaz. Jest wśród nich np. rzeźba z plasteliny wykonana na podstawie tablicy z bocznej ściany mauzoleum, którą ufundował rząd turecki, czy strój dedykowany Bemowi z logo wyszytym srebrną nicią przez artystę, na które składa się polski orzeł i szahada, czyli arabskie wyznanie wiary, oraz wiele innych przedmiotów, fotografii, rysunków, których znaczenie nie zawsze dla odbiorcy może być czytelne. Dlatego warto skorzystać z oprowadzania kuratorskiego w najbliższą niedzielę, gdyż przy odpowiednim komentarzu ekspozycja Przemka Branasa zaczyna żyć, wywołując pajęczynę skojarzeń i refleksji – od historycznych, politycznych i obyczajowych po czysto estetyczne. Kurator dr Wojciech Szymański zaprasza widzów o godz. 15 zarówno na wspólne zwiedzanie wystawy, jak i wykład pt. „Powroty bohaterów. Powtórne pogrzeby jako praktyka kulturowa w międzywojennej Europie”.
Przemek Branas jest absolwentem Wydziału Intermediów ASP w Krakowie i słuchaczem Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, stypendystą MKiDN. Jako wytrawny performer bierze udział w międzynarodowych festiwalach poświęconych tej formie sztuki, ma na swym koncie sporo ekspozycji indywidualnych oraz nagród.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o