Historia osobista Danuty W.

0
110
REKLAMA

Wydana końcem 2011 roku autobiograficzna książka „Marzenia i tajemnice” była dla wielu zaskoczeniem. Oto Danuta Wałęsa, żona Lecha Wałęsy – robotnika w gdańskiej stoczni, potem przywódcy „Solidarności”, wreszcie prezydenta Polski – zabiera głos i w odważnej, przejmującej książce opowiada o sobie, swojej rodzinie, miłości, o samotności, o politycznych przemianach, burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Książka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, stała się nie tylko wydarzeniem medialnym, lecz również gorącym tematem społecznym.
Temat zainteresował także aktorkę Krystynę Jandę, która książkę „Marzenia i tajemnice” zaadaptowała na potrzeby spektaklu, przygotowując monodram „Danuta W.”. Reżyserii podjął się Janusz Zaorski. Tłem dla monologu Jandy jest materiał filmowy zawierający dokumentalne zdjęcia ze strajków, zamieszek, politycznych negocjacji itp.
Przygotowując sceniczną adaptację książki, Krystyna Janda skupiła się na relacji Danuty i Lecha.
– Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski w tle, to jedno w największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet – tak o pracy nad spektaklem i przygotowaniach do roli mówi Krystyna Janda.
Krystynę Jandę w spektaklu „Danuta W.” zobaczymy w poniedziałek 4 lutego o godz. 18 w Tarnowskim Teatrze.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o