Historia polskiego filmu w obrazkach

0
68
wystawy-filmowe
REKLAMA

Pierwszą z wystaw zorganizowanych w ramach 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej można oglądać w Tarnowskim Centrum Kultury do 28 kwietnia. To ekspozycja „Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy”, przygotowana w ubiegłym roku przez Muzeum Kinematografii w Łodzi z okazji 90. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci reżysera. To biograficzna, retrospektywna wystawa. Atrakcją wystawy jest z pewnością prezentacja plakatów wydanych na całym świecie do filmów Jerzego Kawalerowicza. Poszczególne filmy reżysera pokazano poprzez m.in. fotosy i inne archiwalia. Część opisową ekspozycji tworzą wypowiedzi reżysera, który w ten sposób oprowadza widzów po wystawie.
Na płycie Rynku udostępniono wystawę przygotowaną z okazji 65. rocznicy powstania pierwszego polskiego filmu animowanego dla dzieci pt. „Za króla Krakusa” Zenona Wasilewskiego, wyprodukowanego w Studiu Filmów Kukiełkowych w Łodzi w 1947 roku. Wystawa prezentuje techniki animacji, krótką historię polskiego filmu animowanego, sylwetki mistrzów, filmy krótkometrażowe, pełnometrażowe i seriale, a także dorobek poszczególnych studiów filmowych oraz festiwale, na których można obejrzeć filmy animowane dla dzieci. Można ją oglądać do 28 kwietnia.
Trochę dłużej, bo do 17 maja, czynna będzie wystawa wybranych plakatów autorstwa Piotra Młodożeńca, artysty grafika, malarza, rysownika oraz autora filmów animowanych, ilustracji książkowych i prasowych. Piotr Młodożeniec jest również autorem plakatu promującego 27. Tarnowską Nagrodę Filmową. W Galerii ZPAP Okręg Tarnowski mieszczącej się przy Rynku 4, można oglądać plakaty Młodożeńca z lat 1981‑2012, reklamujące różne wydarzenia kulturalne.
Oczekiwanie na ostatnie festiwalowe projekcje urozmaicić może wystawa przygotowana z okazji 100‑lecia kina Marzenie i dostępna w kinie. Prezentowane archiwalne zdjęcia wybrano z monografii kina Marzenie, która ukazała się kilka dni temu.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o