Humor receptą na zdrowie

0
31
Kabaret-NaTenCzas
REKLAMA

Miasto znów ma swój kabaret i to nie byle jaki, bo Tarnowski Kabaret Literacki NaTenCzas, odwołujący się do najlepszych tradycji kabaretów bazujących na najwyższej próby tekstach polskich autorów.
– Kabaret powstał z przekonania o zapotrzebowaniu na rozrywkę wysokich lotów i z tęsknoty wśród aktorów za kabaretem jako jeszcze jedną formą obecności na scenie, a zaniedbaną w Tarnowie. Od Krystyny Drozd, z którą wspólnie zawiadujemy grupą Tarnowskich Obywateli Kultury, dowiedziałem się o istnieniu przed wojną w Tarnowie „Zielonej Szpilki”, kabaretu, gdzie spotykali się tarnowscy poeci, pisarze, artyści. Łącząc to wszystko, wymyśliłem Tarnowski Kabaret Literacki NaTenCzas, bazujący na tekstach uznanych i najznamienitszych autorów, jak Konstanty Ildefons Gałczyński, Tadeusz Boy‑Żeleński, Julian Tuwim, Marian Hemar, Marian Załucki. To kabaret literacki, a nie skeczowy, jak wiele współcześnie działających kabaretów – wyjaśnia Jerzy Pal, aktor Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie i pomysłodawca Tarnowskiego Kabaretu Literackiego NaTenCzas.
Kabaret powstał w ubiegłym roku, a kilka miesięcy temu miała miejsce premiera programu pt. „Recepta na odchudzanie”, przygotowanego przez Jerzego Pala. Tematem programu jest odwieczny spór płci. Kto tak naprawdę jest najważniejszy: kobieta czy mężczyzna? Kto tak naprawdę jest głową w związku, a kto nią kręci? Po co tak się razem ze sobą męczymy i dlaczego tak tęsknimy za sobą, gdy nie jesteśmy razem? Czy rzeczywiście kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa? W szukaniu odpowiedzi na te pytania pomagają teksty wielkich pisarzy i kilkanaście znanych piosenek. Jest miejsce na kobiece żale i zdradzane szeptem największe męskie tajemnice…
Tarnowski Kabaret Literacki NaTenCzas nie próżnuje i już prawie gotowy jest kolejny program, na razie pod roboczym tytułem „Recepta na ból głowy”.
– Scenariusz powstał w wakacje, a rzecz dotyczy pijaństwa, nadużywania alkoholu, ale też wspólnej zabawy przy piwie czy winie, bo wszystko jest dla ludzi, choć z przesadą używane powoduje ujemne skutki. Ponownie sięgnąłem po teksty znanych polskich pisarzy, będą też współczesne teksty anonimowych twórców, a także kilka fraszek napisanych przez tarnowskich autorów. Udało się zaangażować lokalne środowisko i to mnie bardzo cieszy. W programie będzie sporo piosenek, w tym także tych biesiadnych. Liczymy zatem na wspólne śpiewanie z udziałem publiczności. Premiera naszego nowego programu odbędzie się w połowie września podczas Tarnowskich Dionizji – dodaje Jerzy Pal.
Kabaretowe przedstawienie pt. „Recepta na odchudzanie” będzie można zobaczyć w niedzielę 31 sierpnia o godz. 19 na małej scenie w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. Tarnowski Kabaret Literacki NaTenCzas wystąpi w składzie Zinajda Zagner, Monika Wenta, Jerzy Pal, Kamil Urban oraz Włodzimierz Skwirut (akompaniator). Z kabaretem związani są także Grzegorz Stokłosa (studiuje aktorstwo) i Piotr Niedojadło (odpowiada za akompaniament).

REKLAMA
REKLAMA

Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments