I po Talii…

0
127
REKLAMA

Jury festiwalowe, w składzie: Małgorzata Pieńkowska (aktorka), Barbara Szałapak (aktorka, szefowa oddziału ZASP w Krakowie), Andrzej Nejman (aktor, dyrektor Teatru Kwadrat w Warszawie) oraz Jacek Wakar – przewodniczący (krytyk teatralny), przyznało główną nagrodę za najlepszy spektakl konkursowy – statuetkę i 15 tys. zł – Teatrowi Polskiemu im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy za inscenizację komedii Michała Bałuckiego „Klub kawalerów” w reżyserii Łukasza Gajdzisa. Grand Prix Talii otrzymał cały zespół bydgoskiego teatru, współtworzący ten spektakl, co Jacek Wakar wyraźnie podkreślił, ogłaszając werdykt gremium, któremu przewodniczył. Ponadto uhonorowano nagrodą wysokości 3 tys. zł Mikołaja Grabowskiego za scenariusz i reżyserię przedstawienia „O północy przybyłem do Widawy, czyli opis obyczajów III” Teatru IMKA z Warszawy.
Rozdano też, jak co roku, kilka wyróżnień za najlepsze kreacje aktorskie. Pierwszą nagrodę w tej kategorii otrzymali ex aequo (po 3 tys. zł) Sławomir Orzechowski i Andrzej Zieliński za role w spektaklu „Księżyc i magnolie” Teatru Współczesnego w Warszawie. Drugą nagrodą aktorską (2 tys. zł) obdarowano Rafała Rutkowskiego za rolę Johna Smitha w przedstawieniu „Mayday” Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury – Och Teatr z Warszawy. Dostrzeżono i wyróżniono także młodą tarnowską aktorkę Zofię Zoń, która wcieliła się w postać Marilyn w premierowym przedstawieniu Tarnowskiego Teatru „Jednoręki ze Spokane” (1 tys. zł).
Natomiast poza konkursem jury postanowiło przyznać nagrodę Związku Artystów Scen Polskich „Ale Aktor! ” dla Magdaleny Łaski z Teatru Polskiego w Bydgoszczy za najciekawszą kreację komediową.
Najcenniejsze dla artystów trofeum festiwalu, czyli nagroda publiczności, przypadło w tym roku warszawskiej inscenizacji popularnej farsy Raya Cooneya „Mayday”. – To dla nas wielkie szczęście i radość – napisała Krystyna Janda, reżyserka spektaklu, w liście do tarnowian, dziękując za oddane głosy.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o