Idź nocą do muzeum

0
61
Ratusz będzie można zwiedzać nocą

Międzynarodowa Noc Muzeów organizowana jest w Europie od 1997 roku, jej pierwsza edycja odbyła się w Berlinie. W Polsce Noc Muzeów zorganizowano po raz pierwszy w 2003 roku i kolejne jej edycje cieszą się dużym zainteresowaniem. Kilkanaście lat temu również Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaczęło zapraszać do zwiedzania muzealnych sal w godzinach wieczornych i nocnych. Tymczasem miasto Tarnów rozpoczęło akcję „Doba dla Kultury”, organizowaną na przełomie maja i czerwca. Miejskie instytucje kultury prezentowały wtedy swoją ofertę, ale również zdecydowanie szerzej otwierały drzwi np. do magazynów, kabin projekcyjnych, miejsc dla widzów niedostępnych itp. Po kilku edycjach „Doba dla Kultury” zniknęła z kulturalnego kalendarza miasta. Teraz, dzięki porozumieniu instytucji kultury, czternasta już Noc Muzeów w Tarnowie zyskuje nową formułę, nawiązując po trochu do „Doby dla Kultury”. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (poza drobnymi wyjątkami), odbędzie się 18 maja. Szczegółowy program znaleźć można na stronach poszczególnych instytucji kultury.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza od godz. 19 do 24 do tarnowskiego ratusza, gdzie stanie zrekonstruowany namiot rycerski z uzbrojeniem bojowym polskim z XVII – XVIII wieku.
– Będzie można wejść do namiotu, zobaczyć jak wyglądało zaplecze bojowe polskich sił zbrojnych w czasach I RP. Zapraszamy na warsztaty plastyczne i tworzenie maszkaronów, a także do wejścia na ratuszową wieżę, aczkolwiek tu już obowiązują bilety w promocyjnej cenie 5 zł. W naszej siedzibie przy Rynku 3, również do północy, odbywać się będą warsztaty ładnego pakowania przedmiotów, organizowane wspólnie z Zespołem Szkół Plastycznych, a towarzyszące wystawie japońskich opakowań. Z kolei w galerii „Panorama” na dworcu zaplanowaliśmy lekcje muzealne poświęcone 90. rocznicy sprowadzenia do Tarnowa prochów generała Bema – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Do akcji przyłącza się również muzealny oddział na zamku w Dębnie, zapraszając od godz. 18 do północy na spacer po zamkowych komnatach i posłuchania opowieści o grach i zabawach w życiu naszych przodków. Z kolei Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza w tym dniu do godz. 22 do pałacyku w Parku Strzeleckim. O godz. 18 odbędzie się otwarcie wystawy prac dyplomowych uczniów kończących naukę w tarnowskim Zespole Szkół Plastycznych. Dodatkowo zaplanowano „Maraton rysunkowy – dla dzieci i dorosłych”, który od godz. 20 poprowadzi Maja Starakiewicz.
Noc Muzeów/Doba dla Kultury to dla Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie okazja, by zaprosić do siebie osoby, które być może jeszcze nigdy w teatrze nie były.
– Zapraszamy nie wieczorem, ale od godziny 11 na spacer po nowym zapleczu teatru, a później na warsztaty dla rodzin z dziećmi pt. „W koło Macieju”, inspirowane zabawami Króla Maciusia Pierwszego. Warsztaty poprowadzi aktorka tarnowskiego teatru Monika Wenta. Jeśli tylko pogoda dopisze, warsztaty odbędą się na zielonym dachu teatru. Warsztaty to propozycja dla dzieci w wieku od pięciu do dziewięciu lat wraz z rodzicami, obowiązują wcześniejsze zapisy – mówi Rafał Balawejder, dyrektor teatru.
W galerii Bema20, która jest prywatną inicjatywą Agnieszki i Dawida Niedbałów, będzie można posłuchać muzyki. W sobotę, 18 maja, o godz. 19 zaśpiewa tu Gabriela Nawój. 17-letnia tarnowianka niedawno wzięła udział w reaktywowanym programie Telewizji Polskiej – „Szansa na sukces”. Młoda wokalistka jest podopieczną Małgorzaty Boruch, nauczycielki śpiewu w Pałacu Młodzieży w Tarnowie.
Warto jeszcze wspomnieć o dwóch wystawach, udostępnianych dodatkowo również 18 maja. W Tarnowskim Centrum Kultury w godzinach 18‑24, będzie można zobaczyć prace dyplomowe wykonane przez kończących studia w Instytucie Sztuki PWSZ w Tarnowie, a w „Galerii Niebieskiej” Miejskiej Biblioteki Publicznej – prace Łukasza Wojtanowskiego i uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Wystawa „Obrazy przygodne o pamięci śmierci niechybnej. Przy księdza Baki >Uwagach< malowanie” dostępna będzie 18 maja w godz. 9‑15.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o