„Imagine” wygrał jednogłośnie

0
57
tnf27-final
REKLAMA

27. Tarnowska Nagroda Filmowa już za nami. Festiwal wybranych polskich filmów fabularnych zakończyła gala wręczenia nagród, zorganizowana na tarnowskim Rynku. W konkursie głównym zaprezentowano 19 filmów fabularnych, oceniały je trzy gremia jurorów: jury profesjonalne, młodzieżowe oraz festiwalowa publiczność.
Decyzją jury młodzieżowego statuetkę Kamerzysty oraz nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł otrzymał reżyser Bodo Kox, za film „Dziewczyna z szafy”. Młodzi jurorzy docenili tym samym nieliniową historię i wprowadzenie widzów w niesamowity nastrój.
Grand Prix 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej – statuetkę Maszkarona i 10 tys. zł, decyzją jury profesjonalnego pod przewodnictwem reżysera filmowego i teatralnego Janusza Majewskiego, przyznano Andrzejowi Jakimowskiemu za film „Imagine”. Co ważne, jurorzy wskazali ten film jednogłośnie.
– Bardzo dobre kino, genialne pomysły zapisane w scenariuszu. To taki rodzaj kina, którego od wielu lat nie było w programie tarnowskiego festiwalu. Wszystko w tym filmie było świeże, nowe, zaskakujące. Oglądając niektóre projekcje konkursowe mieliśmy wrażenie, że oglądamy jeden i ten sam film, chociaż był to już kolejny, tylko powtarzały się twarze aktorów. Reżyserzy czasami mało ryzykują, boją się zapraszać do swoich filmów nowe twarze, co niestety, odbywa się ze szkodą dla polskiego kina – mówi Jerzy Hebda, jeden z jurorów 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
Sam twórca nagrodzonego filmu przyznał, że właśnie w Tarnowie zrealizowało się jego wielkie marzenie.
– Ja do Tarnowa przyjeżdżam od dawna. Przywiozłem tutaj swój pierwszy film „Zmruż oczy”, przywiozłem „Sztuczki” i zawsze marzyłem o wygranej. A ponieważ do trzech razy sztuka, to wreszcie z „Imagine” udało mi się zdobyć wspaniałą, wymarzoną nagrodę. To bardzo przyjemne, że tak zacne grono krytyków i znawców doceniło mój film. To mój wielki dzień – mówi reżyser Andrzej Jakimowski.
Swoją nagrodę przyznała także publiczność 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Widzowie głosowali na specjalnych kuponach; w sumie oddano 1730 głosów, z czego ważnych 1639. Najwyższą ocenę publiczności (średnia głosów wyniosła 4,5) zyskał film „Mój rower” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego. Statuetkę Publika i nagrodę w wysokości 5 tys. zł w imieniu reżysera odebrał aktor Krzysztof Chodorowski.
Przyznano też nagrody specjalne. Nagrodę w wysokości 4 tys. zł za najlepszy debiut reżyserski otrzymała Maria Sadowska za film „Dzień kobiet”; drugą nagrodę specjalną otrzymał Bodo Kox za film „Dziewczyna z szafy” (nagroda w wysokości 4 tys. zł). Nagrodę za całokształt twórczości artystycznej, w postaci statuetki Muzy i kwoty 5 tys. zł, przyznano aktorowi Janowi Nowickiemu.
W ramach Kina Młodego Widza pokazano 13 bajek dla dzieci. Jury dziecięce (tarnowskie przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych) przyznało swoją nagrodę w postaci statuetki Koguta filmowi z serii „Mami Fatale” pt. „Niesamowita historia Mami Fatale” ze Studia Miniatur Filmowych w Warszawie. Nagrodę odebrał zaskoczony i wzruszony prezes studia Włodzimierz Matuszewski.
Warto jeszcze dodać, że tegoroczny festiwal przyniósł sporo niespodzianek samym organizatorom 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej – Tarnowskiemu Centrum Kultury. Podczas inauguracji festiwalu połączonej z jubileuszem 100‑lecia kina Marzenie, zarządzający kinem otrzymali od władz miasta 15 tys. zł z przeznaczeniem na zakup internetowego systemu sprzedaży biletów.
Festiwalowy Tarnów odwiedził m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski. Wizyta była okazją do wręczenia odznaczeń dyrektorom Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Brązowe medale „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” otrzymali Anna Grygiel, dyrektor TNF i Jerzy Armata, dyrektor artystyczny TNF.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o