Iść własną drogą

0
569
Spektakl Stowarzyszenie Umarłych Poetów | fot. Katarzyna Kural - Sadowska
REKLAMA

Przedstawienie opowiadające o uczniach i nauczycielach w elitarnej męskiej szkole, do których dołącza charyzmatyczny John Keating, pokażą w Centrum Sztuki Mościce aktorzy warszawskiego Och-Teatru. Spektakl będzie można zobaczyć 16 lutego.

REKLAMA

Ponad 30 lat temu do kin trafił amerykański film pt. „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” w reżyserii Petera Weira, z Robinem Williamsem w roli profesora Johna Keatinga. Jesienią 1959 roku do szkoły z ogromnymi tradycjami przybywa nowy nauczyciel języka angielskiego John Keating. Gromadka młodych uczniów Akademii Weltona trafia pod jego opiekę. Czterem zasadom akademii, którymi są tradycja, honor, dyscyplina i doskonałość, przeciwstawia inny sposób kształcenia i wychowania. Ekscentryczny profesor wnosi w mury uczelni ducha poezji, miłości życia i, co najważniejsze, niechętnie tu widzianą umiejętność samodzielnego myślenia. Zainspirowani przez niego chłopcy odnawiają tytułowe Stowarzyszenie Umarłych Poetów – sekretny związek, w którym odkrywają piękno zapomnianych utworów, a także prawo do marzeń, wolności i buntu. Zasada „Carpe diem” (chwytaj dzień, chwytaj chwilę), zaczyna rządzić ich własnym życiem: zrywają z rolą potulnych dzieci swoich rodziców, zaczynają realizować swoje marzenia, pragnienia. Niektórzy płacą za to cenę najwyższą. Keating oskarżony przez dyrekcję szkoły o spowodowanie tragedii, zostaje wyrzucony z pracy. Jego uczniowie jednak na zawsze czują się odmienieni.
Teatralną wersję kultowego filmu Petera Weira, w oparciu o przekład Bartosza Wierzbięty, przygotowali aktorzy Och-Teatru w Warszawie. „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” w reżyserii Piotra Ratajczaka i z Wojciechem Malajkatem w roli prof. Keatinga, to uniwersalna opowieść o tym, że warto iść za głosem serca, własną drogą, że trzeba spełniać swoje marzenia, nie przejmując się tym, co pomyślą o tym inni. To także wzruszająca historia o sile marzeń, przyjaźni, miłości, młodości i radości z życia.
Przedstawienie pt. „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” będzie można zobaczyć 16 lutego o godz. 18 w Centrum Sztuki Mościce. Wydarzenie jest biletowane.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o