Jak Tarnów świętował

0
80
REKLAMA

Organizatorzy Zdearzeń 2012 – tegorocznego święta Tarnowa, przygotowali atrakcje dla dzieci i dla dorosłych, łącząc kulturalne zdarzenia oraz zderzenie rozmaitych dziedzin sztuki. Rzeczywiście, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dopisała też pogoda.
Inauguracja Zdearzeń 2012 odbyła się w Tarnowskim Teatrze, gdzie wręczono nagrody Tarnowa w dziedzinie kultury. Kolejka ustawiała się na Pl. Rybnym do balonu na uwięzi, aby podziwiać panoramę centrum Tarnowa z lotu ptaka. Wierną publikę miały też IV Tarnowskie Zawody Modeli Szybowców, zorganizowane na terenie lądowiska przy ulicy Lotniczej. Nie zapomniano o najmłodszych – przed pomnikiem króla Łokietka rozłożono planszową grę „Makaron rządzi zdrowo”, a do zabawy namawiał Zygmunt Chajzer.
Tych, którzy spacerowali w centrum miasta, spotkała muzyczna niespodzianka. Ulice zajęli kataryniarze. Artyści z polsko-holenderskiej grupy prezentowali odradzającą się tradycję ulicznych katarynek, instrumentów wynalezionych w XVIII wieku. Chętni mogli sami spróbować uruchomić katarynkę i kręcąc korbą, wydobyć dźwięki z magicznego pudełka. Odważniejsi próbowali zaglądać do wnętrza katarynek.
Chleb na zakwasie, oscypki, tarninówka, wędliny i sery… Te i inne regionalne produkty, wytwarzane według tradycyjnych i sprawdzonych przepisów, można było zakupić na Jarmarku Galicyjskim, nie zabrakło też dzieł artystów ludowych.
Przy okazji Zdearzeń 2012 dokonano intronizacji nowego króla kurkowego Bractwa Kurkowego w Tarnowie, trzynastego już w historii bractwa reaktywowanego w mieście w 1996 roku. W zawodach strzeleckich najwyższy wynik uzyskał Sławomir Kolasiński i to on został królem bractwa.
Piątkowy i sobotni wieczór oddano we władanie muzyce. Na scenie na Rynku wystąpiła grupa Perfect; jako support zagrała tarnowska formacja The Way. Ten koncert był największą atrakcją tegorocznych Zdearzeń – wspólnie z dinozaurami polskiego rocka bawiło się, według różnych szacunków, około 10 tys. osób. Na niedzielny finał Zdearzeń zagrali: tarnowski zespół Sayesi gwiazda wieczoru, grupa Myslovitz.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o