Jaki sezon na tarnowskiej scenie?

0
30
REKLAMA

Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie rozpoczyna właśnie swój 59. sezon artystyczny. Nowy sezon to nowe premiery, w sumie będzie ich siedem. Na razie nie ma na liście zaplanowanych spektakli tych dla najmłodszych widzów, ale, jak zapewnia dyrekcja teatru, już w trakcie sezonu propozycje dla dzieci powinny się pojawić.
Co zatem w sezonie teatralnym 2012/2013?
– Pierwszą naszą premierą będzie „Jednoręki ze Spokane”, w reżyserii Zbigniewa Brzozy, sztukę pokażemy podczas festiwalu komedii. Miesiąc później, pod koniec października, czas na prapremierę tekstu Przemysława Wojcieszka „Piosenki o wierze i poświęceniu”, który wyreżyseruje Piotr Waligórski. Będzie to kolejna premiera na naszej scenie underground, którą przeznaczyliśmy na spektakle kameralne, ale też poruszające, trudne i kontrowersyjne tematy. I tak będzie tym razem – mówi Ewelina Pietrowiak, dyrektor artystyczna teatru.
„Piosenki o wierze i poświęceniu” to tekst traktujący o związku między religią a seksualnością człowieka. W najnowszej sztuce Wojcieszka cztery bardzo różne postaci podejmują między sobą rozmowy, dla których punktem wyjścia jest śmierć dziecka.
– Chcę szerzej otworzyć teatr na studentów PWST w Krakowie. Obejrzałam kilka egzaminów w tamtejszej szkole teatralnej i wybrałam Łukasza Fijała, który obecnie studiuje na trzecim roku, a jest też absolwentem I LO w Tarnowie. Spektakl tarnowski będzie debiutem Łukasza, chodzi o tekst „Brzydal”, specyficzną komedię Mariusa von Mayenburga, którą Łukasz wyreżyseruje, a w roli głównej zobaczymy Ireneusza Pastuszaka. W połowie stycznia 2013 roku prapremiera spektaklu „Bohaterowie” w mojej reżyserii. To tekst Anny Wakulik, pisany specjalnie dla aktorów tarnowskiego teatru – dodaje Ewelina Pietrowiak.
Pod koniec marca, przy okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, planowana jest kolejna premiera na dużej scenie – sztuka „Szwejk” w reżyserii Adama Walnego. Będzie to nietypowy spektakl dla widzów dorosłych‑ połączenie gry aktorów (Jerzy Pal w roli Szwejka) i teatru lalek.
Wiosną zaplanowano polską prapremierę „Konstelacji” Nicka Payne’a, sztuki już będącej hitem na brytyjskich scenach. Dla teatru tekst ten tłumaczy Elżbieta Woźniak. Na zakończenie sezonu, pod koniec maja, kolejna prapremiera polska i ponownie scena underground. Tekst Bernarda‑Marie Koltčsa „Walka czarnucha z psami” wyreżyseruje Jakub Porcari.
Natomiast w czerwcu tarnowscy aktorzy pokażą się w muzycznym przedstawieniu pt. „Solski koszerny”. Piosenki żydowskie zabrzmią pod bimą przy okazji Dni Pamięci Żydów Galicyjskich.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o