Jazzowe piątki na Rynku

0
16
Jednym z wykonawców piątkowego koncertu będzie działający od 2008 roku w Tarnowie zespół jazzu tradycyjnego Old Boys Band

Ponadto w przeddzień piątkowych imprez w klubie Bombay Music odbywać się będą czwartkowe jam session z udziałem festiwalowych gości.
Podczas tegorocznego Letniego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „JAZZ‑owy Rynek” w sercu tarnowskiej Starówki na plenerowej scenie usłyszymy cenionych w środowisku muzycznym wykonawców, m.in. Warsaw Dixielanders i Leliwa Jazz Band, formacje zajmujące czołowe lokaty na liście Jazz Top miesięcznika Jazz Forum w kategorii zespołów tradycyjnych. Festiwal po raz kolejny zrealizowany będzie pod szyldem United Europe Jazz Festival, przedsięwzięcia, które obejmuje wydarzenia w Salgótarjan (Węgry), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Hradec Kralove (Czechy), a także w miejscowościach związanych z Małopolską Wiosną Jazzową (Zakopane, Krynica, Tarnów).
W ramach imprezy na tarnowskim rynku odbędą się cztery koncerty w kolejne piątki lipca, zawsze o godz. 19, a każdy z nich zakończy parada nowoorleańska z udziałem publiczności. Natomiast w festiwalowym klubie Bombay Music w czwartki poprzedzające plenerowe występy prezentować się będą niektórzy z wykonawców podczas wieczornych jam session od godz. 20.
Pierwszy z rynkowych koncertów 14 lipca zdominują tarnowscy muzycy. Rozpocznie go zespół wokalny MONK, nietypowa formacja muzyczna łącząca różne gatunki, takie jak jazz, pop, rock, a nawet muzyka klasyczna, w unikalny sposób – zero instrumentów, tylko głosy ludzkie. W swoim repertuarze mają znane przeboje (m.in. Michaela Jacksona, Queen, Stinga, Elvisa Presleya), standardy jazzowe oraz składanki najpopularniejszych piosenek polskich artystów – Marka Grechuty, Czesława Niemena, Grzegorza Ciechowskiego, Mieczysława Fogga. Monk zawiązał się w 1995 r., ale w obecnym składzie śpiewa od 2001 r. Zespół tworzą: Marcin Sobczyk, Grzegorz Ważny, Mirosław Pasek, Tomasz Stec, Piotr Cyz.
Następnie na plenerowej scenie pojawi się Old Boys Band. Grupa powstała w 2008 r. z inicjatywy weterana tarnowskiego jazzu – puzonisty Romualda Słowika, składa się z byłych nauczycieli i absolwentów szkół muzycznych. Gra spontaniczny i radosny jazz w stylu dixieland i swing, często wykonując utwory mało znane lub zapomniane. W latach 2013 i 2014 zespół był finalistą festiwalu Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie. Obecnie występuje w składzie: Grażyna Scheffler – wokal, Romuald Słowik – lider zespołu, puzon, wokal, Jacek Piskozub – saksofon altowy i sopranowy, Marian Urban – trąbka, Antoni Guśtak – piano, Władysław Strejczek – banjo, gitara, Ryszard Kolbusz – gitara basowa oraz Tytus Jakubowski – perkusja.
Koncert zakończy występ młodej tarnowskiej formacji – Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny, którą tworzą tarnowski kompozytor, pianista i aranżer Bartek Szułakiewicz oraz trzy śpiewaczki: Katarzyna Kalita, Katarzyna Olszewska i Joanna Partyka. Zespół wykonuje popularne standardy jazzowe, piosenki z pogranicza muzyki pop i swing, znane melodie filmowe oraz autorskie kompozycje lidera. Jego atutem są piękne głosy solowe, uroda wokalistek, pieczołowicie dobierane kostiumy, pomysłowe aranżacje, trzygłosowy śpiew i repertuar złożony z nieprzemijających przebojów. Grupa weźmie udział także w czwartkowym jam session w Bombay Music 13 lipca.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o