Jazzowo na Rynku

0
38
jazz-na-rynku
REKLAMA

„JAZZ‑owy Rynek” to impreza odbywająca się pod szyldem United Europe Jazz Festival, przedsięwzięcia, które obejmuje festiwale w Salgótarjan (Węgry), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Hradcu Kralove (Czechy), a także w miastach związanych z Małopolską Wiosną Jazzową (Zakopane, Krynica, Tarnów). Jak zwykle, tak i w tym roku usłyszymy na plenerowej scenie cenione w środowisku jazzowym grupy oraz solistów, m.in. Jazz Band Ball Orchestrę z czeskim wokalistą Janem Smigmatorem, Warsaw Dixielanders i Leliwa Jazz Band, zespoły zajmujące czołowe lokaty na liście Jazz Top miesięcznika „Jazz Forum” w kategorii tradycyjnych.
Każdy z piątkowych koncertów zakończy parada nowoorleańska, do której włączać się może także publiczność, a poprzedzi „jazzowy czwartek” w klubie Bombay Music, gdzie odbywać się będą wieczory jem session z udziałem festiwalowych gwiazd.
Już 3 lipca wystąpią przed tarnowianami na Rynku: Enerjazzer, RB Dixie Five oraz Jazz Band Ball Orchestra i Jan Smigmator.
Pierwszy z wymienionych zespołów działa pod patronatem Śląskiego Jazz Clubu w Gliwicach. Choć powstał stosunkowo niedawno, ma już na swym koncie kilka ciekawych projektów tematycznych: Blueslandia – to inspiracja bluesem, Polandia – udowadnia, że Polacy mają swoje standardy, a muzyka polska jest światowego formatu, zaś Bajkolandia – to jazzowo dla dzieci. Występował i podbił serca publiczności na wielu międzynarodowych festiwalach w Polsce i za granicą.
Drugi z wykonawców – RB Dixie Five, działa od niedawna, został utworzony w 2014 roku, jednak już zdążył zagrać kilkanaście koncertów. Współtworzący go instrumentaliści są absolwentami wydziałów jazzowych szkół muzycznych. Skład zespołu obliguje do wykonywania muzyki granej w Nowym Orleanie, a repertuar nawiązuje do Louisa Armstronga. Muzycy gwarantują wykonywanie utworów na wysokim poziomie – jako jedni z nielicznych znaleźli się w tegorocznym konkursie finałowym Międzynarodowego Festiwalu Old Jazz Meeting „Złota Tarka”.
Gwiazdą wieczoru będzie jednak Jazz Band Ball Orchestra, formacja uchodząca za najstarszą w Polsce wśród grających jazz tradycyjny – zespół utytułowany, z bogatą historią i dyskografią, trudny do stylistycznego zaszufladkowania, oklaskiwany przez fanów ze Wschodu i Zachodu już piątą dekadę. W Tarnowie podczas koncertu zespołowy śpiew zasili Czech Jan Smigmator, młody, swingowy wokalista, który wzory czerpie z gwiazd światowego wokalu jazzowego, m.in.: Franka Sintary, Sammy’ego Davisa Jr., Deana Martina, Tonny’ego Bennetta.
JBBO oraz czeskiego śpiewaka będzie można też posłuchać dzień wcześniej o godz. 20 w klubie Bombay Music.

REKLAMA

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments