Jazzowy kwartet smyczkowy

0
46
Atom-String-Quartet
REKLAMA

Już po raz drugi odbywa się Festiwal Emanacje, a sercem przedsięwzięcia i centrum festiwalowym jest Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Tegoroczny festiwal organizowany jest pod hasłem „Tradycja – Współczesność – Talent”. W programie festiwalu znalazło się 40 koncertów – to recitale solowe, koncerty kameralne, jak również muzyka symfoniczna i jazz. Wykonawcami są znakomite zespoły orkiestrowe i chóralne, dyrygenci, soliści i kameraliści oraz utalentowani i utytułowani artyści młodego pokolenia.
Koncerty Festiwalu Emanacje odbywają się zarówno w typowych salach koncertowych, jak i we wnętrzach kościołów, pałaców czy zabytkowych i ciekawych architektonicznie obiektach Małopolski. Na festiwalowej mapie znalazł się także Tarnów, a dokładnie tarnowski Rynek, gdzie w sobotę 2 sierpnia o godz. 20 wystąpi Atom String Quartet.
To jeden z nielicznych na świecie i pierwszy w Polsce kwartet smyczkowy grający jazz. Zespół powstał w 2009 roku i od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej stale gości na największych europejskich festiwalach muzycznych. W 2011 roku kwartet przygotował płytę „Fade In”, która zdobyła nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii jazzowy fonograficzny debiut roku. Wydany rok później album „Places” otrzymał Fryderyka w kategorii album roku – muzyka jazzowa.
Zespół współpracował już z wieloma artystami, są wśród nich m.in. Bobby McFerrin, Mathias Haus, Urszula Dudziak, Kayah, Aga Zaryan, Jerzy Maksymiuk, Krzesimir Dębski, Krzysztof Herdzin, Józef Skrzek, a także zespoły – Elbląska Orkiestra Kameralna, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Sinfonia Viva oraz Kwartet Góralski Sebastiana Karpiela Bułecki i Motion Trio.
Atom String Quartet tworzą skrzypkowie – Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski oraz wiolonczelista Krzysztof Lenczowski. Program tarnowskiego koncertu to głównie kompozycje własne kwartetu.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments