Jest dyrektor artystyczny

0
101
Jakub-Porcari
REKLAMA

Po odejściu Eweliny Pietrowiak w pażdzierniku ubiegłego roku „Solski” pozostawał bez kierownictwa artystycznego. Działalność teatru toczyła się wszakże bez zakłóceń – realizowano plan premier i współpracy z reżyserami, ustalony jeszcze przez byłą dyrektor artystyczną. Jednak wraz ze zbliżającym się końcem obecnego sezonu i u progu nowego koniecznym stało się obsadzenie wakującego stanowiska. Szczęśliwie władze miejskie i dyrektor naczelny placówki doszli do porozumienia w tej kwestii, powołując na dyrektora artystycznego Jakuba Porcari.
Dyrektor Rafał Balawejder z osobą nowego współpracownika wiąże duże nadzieje, myśli o popularyzacji tarnowskich spektakli w kraju i nowych kontaktach artystycznych.
– Teatr znajduje się w fazie stabilnego rozwoju. Decyzja o wskazaniu pana Jakuba Porcari na osobę odpowiedzialną za „działkę” artystyczną winna skutkować dalszą spokojną ewolucją. Brakuje nam możliwości pokazania całkiem udanego repertuaru szerszej krajowej publiczności. Liczę także, że obok doświadczonych reżyserów pojawią się młodsze „perełki”, by na bieżąco być w najlepszej lidze teatralnej.
Jakub Porcari ma 32 lata, to pół Włoch, pół Polak (po mamie). Mimo że wychował się w dalekiej Italii, biegle posługuje się polszczyzną. Mówi się o nim, że obdarzony jest zarówno południowym temperamentem, jak i słowiańską melancholią.. Odebrał bardzo solidne wykształcenie humanistyczne i zawodowe – aktorskie i reżyserskie. Studiował w Mediolanie na Wydziale Literatury i Filozofii, tam też ukończył Międzynarodową Szkołę Teatru, prowadzoną przez japońskiego reżysera Kuniaki Ida. Ponadto uczestniczył w warsztatach aktorskich prowadzonych przez Mamadou Dioume, senegalskiego aktora i reżysera teatru Bouffes du Nord w Paryżu, a także kształcił się w reżyserii operowej pod kierownictwem Giandomenico Vaccari, dyrektora teatrów San Carlo w Neapolu i Petruzzelli w Barii. Ważnym etapem w jego edukacji były studia w Krakowie, gdzie w 2010 roku zdobył dyplom Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Był asystentem Krystiana Lupy i Michała Zadary.
Choć młody wiekiem ma już na swoim koncie kilka udanych realizacji teatralnych na kilku scenach. Oprócz sztuki Koltesa wystawionej w Tarnowie, wyreżyserował m. in. „Koniec półświni” wg tekstów Helmuta Kajzara i Franza Kafki w Teatrze Nowym w Krakowie, monodram „Jekyl/Hyde” z Krzysztofem Globiszem w Teatrze Polonia w Warszawie, „Krople wody na rozpalone kamienie” Rainera Wernera Fassbindera w Teatrze Nowym w Łodzi, widowisko „Pin-Okio” w Wałbrzychu, zainspirowane znaną powieścią Carla Collodiego, z przewrotnym scenariuszem Szczepana Orłowskiego.
Jakub Porcari bawi obecnie z wizytą we Włoszech, w Tarnowie pojawi się 14 kwietnia.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments