„Jeszcze polska muzyka…” zabrzmi w Tarnowie

0
35
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej to najmłodsza obecnie w kraju profesjonalna orkiestra symfoniczna. Tworzą ją pasjonaci – najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich uniwersytetów muzycznych

Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej tworzą utalentowani młodzi muzycy, którzy współpracują z najwybitniejszymi dyrygentami, kompozytorami i solistami. W repertuarze mają klasykę, regularnie nagrywaną dla renomowanej oficyny wydawniczej EMI London KPM, ale z sukcesem sięgają także po przeboje muzyki rozrywkowej czy filmowej. OAB nagrywała ścieżki dźwiękowe do filmów wytwórni Warner Bros i Monolith, współpracowała z kompozytorami Hansem Zimmerem, Elliotem Goldenthalem, Michałem Lorencem i Janem A. P. Kaczmarkiem. W sumie wydała dotychczas siedemnaście płyt, w tym album „Siedem Pieśni Marii”, który pokrył się platyną. Zespół gościł na słynnych scenach koncertowych Europy i świata, m.in. w Alte Oper Frankfurt, wiedeńskiej Musikverein, Great Hall of People w Pekinie, Xinhai Concert Hall, Sanat Concert Hall w Stambule czy Konzerthaus w Berlinie. Od początku kieruje nim Marcin Klejdysz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, a od listopada 2013 r. na zaproszenie artystów funkcję pierwszego dyrygenta OAB objął maestro Jacek Kaspszyk.
Celem realizowanego przez orkiestrę od ośmiu lat przedsięwzięcia „Jeszcze polska muzyka..” jest propagowanie polskiej klasyki jako elementu tożsamości narodowej. Twórczość polskich kompozytorów prezentowana jest zawsze w kontekście arcydzieł muzyki europejskiej, co z jednej strony pozwala docenić jej wysoki poziom, z drugiej zaś uchwycić jej oryginalność i wyjątkowość.
Tak też będzie podczas tarnowskiego koncertu, który uświetni uroczystość upamiętniającą odzyskanie przez miasto niepodległości. W programie wieczoru usłyszymy dwa arcydzieła polskiej muzyki – Fantazję C‑dur op. 14 Karola Szymanowskiego i Koncert fortepianowy C‑dur Franciszka Lessla, a ponadto III Symfonię Es‑dur „Eroicę” Ludwiga van Beethovena. Solistką będzie znakomita pianistka młodego pokolenia, Aleksandra Świgut, zaś za dyrygenckim pulpitem stanie wybitny brytyjski maestro Lee Reynolds.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o