Joanna Trzepiecińska czuje jazz

0
416

Piosenki kabaretowe autorstwa m.in. Jeremiego Przybory, Jerzego Wasowskiego oraz Mariana Hemara, będzie można usłyszeć 17 stycznia o godz. 19 w Centrum Sztuki Mościce. Wykona je, w ramach recitalu „Jak wybrnąć z gafy”, Joanna Trzepiecińska, aktorka warszawskich teatrów. Po koncercie rozmowę z artystką poprowadzi Łukasz Maciejewski.

REKLAMA

Joanna Trzepiecińska, aktorka teatralna i filmowa, ale także aktorka śpiewająca, występująca z własnymi recitalami, gościć będzie w Centrum Sztuki Mościce. Joanna Trzepiecińska wykona tu recital pt. „Jak wybrnąć z gafy” zawierający utwory będące perłami polskiej piosenki kabaretowej, szczególnie tej spod znaku Kabaretu Starszych Panów. Publiczność usłyszy utwory autorstwa m.in. Jeremiego Przybory, Jerzego Wasowskiego, Mariana Hemara. Aktorce towarzyszyć będzie pianista jazzowy Bogdan Hołownia.
Koncert odbędzie się 17 stycznia o godz. 19 w Centrum Sztuki Mościce. Po koncercie zaplanowano spotkanie z artystką, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. Warto dodać, że Joanna Trzepiecińska jest jedną z bohaterek książki Maciejewskiego pt. „Aktorki. Odkrycia”. To trzeci tom serii poświęconej polskim aktorkom, wcześniej ukazały się książki „Aktorki. Spotkania” oraz „Aktorki. Portrety”. To opowieści o największych polskich aktorkach. Nie wywiady, nie portrety teatrologiczne czy filmoznawcze, ale właśnie opowieści. Sukces wydawniczy książek przerósł wszelkie oczekiwania.
– Joanna była jedną z nielicznych bohaterek trzeciego tomu, których wcześniej nie znałem. Tylko przelotnie, na jakichś premierach, festiwalach. Tymczasem spotkanie z Joanną, którą przecież ceniłem nie tylko za świetne role filmowe i telewizyjne, ale szanowałem przede wszystkim z wybitnych ról teatralnych granych chociażby u wielkiego maga teatru Jerzego Grzegorzewskiego, okazało się jedną z najmilszych niespodzianek ostatniego tomu. W sensie ludzkim, nie tylko zawodowym. Okazało się, że mamy podobne gusta, podobnie postrzegamy rzeczywistość, oboje bardzo kochamy sztukę. Joanna jest artystką niezwykłą, bardzo muzykalną, a ta muzykalność przekłada się na życie. Ta piękna, niezmiennie piękna kobieta i aktorka, po prostu czuje jazz. Usłyszycie to państwo w Tarnowie – mówi Łukasz Maciejewski, filmoznawca, krytyk teatralny i filmowy, dziennikarz.
Recitalu Joanny Trzepiecińskiej warto posłuchać z kilku powodów.
– Joanna Trzepiecińska ma za sobą okres intensywnej pracy przed kamerami, w teatrze aktywna jest cały czas, ale w pewnym momencie ta jedna z najlepiej śpiewających polskich aktorek (Wojciech Młynarski podarował Joannie jeden z najpiękniejszych tekstów „Truskawki w Milanówku”) postanowiła zaryzykować większe formy muzyczne. Do udziału w tych przedsięwzięciach – recitalach z dużym udziałem słowa mówionego, aktorsko wymyślonych i zaaranżowanych – zaprosiła najlepszych polskich muzyków, wybitnych jazzmanów. Jednym z nich jest Bogdan Hołownia, który wystąpi z Joanną w Tarnowie. Joanna i Bogdan Hołownia to duet idealny – jazzujący, pełen wdzięku, wspólnej radości muzykowania i szacunku dla słowa, dla wiersza, dla frazy. Kiedy wspólnie wystąpili na festiwalu Krzysztofa Komedy, którego jestem dyrektorem, usłyszałem od siedzącego obok mnie Jana Kantego Pawluśkiewicza: „Komeda by ich zaadoptował”. Trudno polemizować. Zapraszam również na naszą rozmowę po recitalu. Joasia to zbiór anegdot, barwnych opowieści. Piękna, inspirująca i bezpośrednia – dodaje Łukasz Maciejewski.

Dla Czytelników mamy dwa dwuosobowe zaproszenia na koncert. Trafią one do osób, które jako pierwsze dodzwonią się do biura ogłoszeń TEMI w środę 15 stycznia o godz. 12. Na zgłoszenia czekamy pod nr telefonu 14684-88-31.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o