Karolina Gruszka u Łukasza Maciejewskiego

0
80
Karolina Gruszka w roli wybitnej uczonej

„Maria Skłodowska‑Curie” to wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale także portret Skłodowskiej, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, osoby charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla, i do tej pory pozostaje jedyną uczoną wyróżnioną nią dwukrotnie. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 roku przyznano jej profesurę i własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Jednak by wypełnić misję dla ludzkości, musiała zmierzyć się z samotnością w obcym kraju i nieoczekiwaną śmiercią męża, a także bronić swych racji w świecie naukowym zdominowanym przez mężczyzn. Z emocjonującej i pełnej zwrotów batalii ostatecznie wyszła zwycięsko, stając się najbardziej wpływową kobietą swoich czasów, o której Albert Einstein miał powiedzieć, że ze wszystkich ludzi sukcesu tylko ona jedna nie zmieniała się pod wpływem sławy.
Film powstał w międzynarodowym zespole realizacyjnym – wyreżyserowała go Marie Noëlle (Francja), autorem zdjęć jest Michał Englert (Polska), scenografii – Eduard Krajewski (Niemcy), a muzykę skomponował Bruno Coulais (Francja). W główną rolę wcieliła się Karolina Gruszka, która po seansie w kinie Millennium, spotka się z widzami.
Znakomita aktorka znana jest z filmów i seriali telewizyjnych. W wieku 11 lat zagrała u Zanussiego w obrazie „Chopin na zamku”. Następnie wystąpiła m.in. w „Przedwiośniu” Filipa Bajona, „Bożej podszewce” i „Bożej podszewce II” Izabelli Cywińskiej, „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego, „Francuskim numerze” Roberta Wichrowskiego, „Czasie honoru” i „Tlenie” Iwana Wyrypajewa. Otrzymała dotąd pięć nagród za swoje kreacje aktorskie, m.in. dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę w „Kochankach z Marony” na XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Prywatnie jest żoną Iwana Wyrypajewa, tworząc z nim pasjonujący tandem twórczy.
Spotkanie z artystką w CSM poprowadzi Łukasz Maciejewski, filmoznawca i krytyk filmowy, gospodarz cyklu „Goście Łukasza Maciejewskiego”.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o