Kazimierz Ożga – artysta wszechstronny

Kazimierz-Ozga-PLAKAT v2-1
REKLAMA

– Pierwsze zdjęcia do filmu zostały wykonane jeszcze w 2007 roku. Rok później nakręciliśmy kolejne. Wówczas jednak film miał nieco inny zamysł, miał być przede wszystkim dokumentem o kabarecie „Osesek” – ważnym, niegdyś słynnym, jednym z wielu artystycznych projektów Kazimierza Ożgi – opowiada Krzysztof Borowiec.
W minionym roku w ramach Filmoteki Małopolskiej projekt zgłoszony został do Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, tam zaakceptowano go i dzięki pozyskanym w ten sposób finansom można było zrealizować dokument „Kazimierz Ożga – artysta dwóch narodów”, a nakręcone wcześniej zdjęcia zostały z powodzeniem wykorzystane. Należało jednak zrobić materiał filmowy w Norwegii, przede wszystkim w Oslo.
Kazimierz Ożga był w Polsce artystą raczej z branży rozrywkowej: prowadził kabaret, zespół Hyrni, z ogólnopolskimi sukcesami kwartet jazzowy, był współzałożycielem obchodzącego w tym roku 50‑lecie zespołu Świerczkowiacy. Po wyjeździe do Norwegii dał się z kolei poznać jako artysta poważny. Tam powstała jego muzyka do baletów, musical „Punko”, tam pracował dla Opery i Baletu Narodowego w Oslo. Jednak przy tej całkiem pokaźnej twórczości muzycznej Ożga również malował, rysował karykatury, pisał zarówno krótkie formy prozatorskie, jak i poetyckie, tłumaczył też literaturę. Stał się tam twórcą bardzo wszechstronnym.
– Trochę szkoda, ale niektóre wątki biografii tego niezwykłego człowieka ze względu na ograniczenia czasowe zostały zaledwie muśnięte – zgodnie z wymogami film nie mógł przekroczyć 26 minut – dodaje K. Borowiec. – Po oddaniu tak właśnie zmontowanego dokumentu myślałem jednak o wersji dłuższej, bo materiału jest naprawdę sporo. Film „Kazimierz Ożga – artysta dwóch narodów” to zaledwie szkic do portretu.
W Centrum Sztuki Mościce, gdzie obejrzeć będzie można film, zaplanowano również wernisaż pierwszej w Polsce wystawy karykatur Kazimierza Ożgi, przedstawiających członków orkiestry Opery i Baletu Narodowego w Oslo.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o