Kino na peryferiach

0
59
prowincjonalia
REKLAMA

Prowincjonalia to konkursowy przegląd najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej oraz kina oryginalnego i artystycznego, w którym dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji. Kilka lat temu program festiwalu wzbogacono o dwa cykle filmowe: „Prowincje świata” oraz „Porozmawiajmy o przyszłości” (m.in. filmy z nurtu kina niezależnego, etiudy studentów szkół filmowych).
Prowincjonalia odbywają się we Wrześni i często określane są jako festiwal kina peryferyjnego i outsiderów. Teraz najlepsze filmy dokumentalne wybrane z prezentowanych podczas 19. edycji festiwalu pokaże Centrum Sztuki Mościce. Tarnowska replika festiwalu Prowincjonalia 2012 potrwa trzy dni; kilkanaście filmów będzie można obejrzeć na specjalnych pokazach od 20 do 22 kwietnia.
W piątek 20 kwietnia pokazane zostaną następujące filmy: „Niewidzialni” (reż. Silver, Gael Garcia Bernal; o emigrantach pochodzących z Gwatemali, dla których Meksyk jest przystankiem na drodze do lepszego życia w Stanach Zjednoczonych); „Vakha i Magomed” (reż. Marta Prus; Vakha po utracie starszego syna zamordowanego w Czeczeni przyjeżdża z drugim synem do Polski); „Harragas” (reż. Merzak Allouache; historia ludzi zdesperowanych, skłonnych zapłacić każdą cenę, by przeprawić się przez Morze Śródziemne z Algierii do Hiszpanii); „Combat girls. Krew i honor” (reż. David Wnendt; 20‑letnia Marisa nienawidzi Żydów, obcokrajowców i policji; za to kocha swój kraj i Adolfa Hitlera. Film dla widzów dorosłych).
Drugi dzień przeglądu to „Decrescendo” (reż. Marta Minorowicz; młody terapeuta wprowadza widzów w świat mieszkańców domu spokojnej starości); „Niebo jest tutaj właśnie teraz” (reż. G. Mruszczak; pielgrzymka hipisów na Jasną Górę, pod wodzą charyzmatycznego księdza Szpaka); „Jan według Himilsbacha” (reż. Andrzej Wąsik; jedyny zarejestrowany wywiad – rzeka z Janem Himilsbachem); „Paparazzi” (reż. Piotr Bernaś; pierwszy polski film opisujący kulisy budzącego emocje i krytykowanego zawodu); „Basia z Podlasia” (reż. Aleksander Dembski; Holender Ebert szuka w Polsce żony, organizując casting); „Lekarze” (reż. Tomasz Wolski; co się dzieje za zamkniętymi drzwiami sal operacyjnych, gabinetów zabiegowych i pokoi, w których odbywają się specjalistyczne konsultacje medyczne?).
Trzeci dzień przeglądu to kolejny zestaw filmów: „Zejść na ziemię” (reż. Michał Nekanda –Trepka; unikatowe zdjęcia odnalezione w waszyngtońskim archiwum ilustrują losy Warszawy podczas drugiej wojny światowej); „Dziewczęta z Auschwitz” (reż. Kinga Wołoszyn‑Świerk; spojrzenie na tematykę obozową oczami współczesnych młodych kobiet i ich rówieśnic sprzed 65 lat – byłych więźniarek obozu Auschwitz – Birkenau); „Rozmowa” (reż. Piotr Sułkowski; obydwoje zostali skazani za morderstwo, znają się tylko z listów, które piszą do siebie od ośmiu lat); „Trans‑akcja” (reż. Sławomir Grunberg; dokument o Annie Grodzkiej – transseksualistce, posłance i v‑ce przewodniczącej klubu poselskiego Ruchu Palikota).
Projekcje zaczynają się o godz. 17.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o