Koniarz w albumie „15 lat Grand Press Photo”

0
422
REKLAMA

Podczas gali Grand Press odbyła się premiera albumu „15 lat Grand Press Photo”. Wydawnictwo podsumowujące historię jedynego w Polsce konkursu fotografii prasowej zawiera 661 zdjęć autorstwa 112 fotoreporterów. Wśród nich także fotografie Tadeusza Koniarza z Tarnowa, mającego na swoim koncie wszystkie najważniejsze fotograficzne laury. – Dla mnie jest to szczególna publikacja, bo po latach pracy znalazłem się w ścisłej czołówce polskich fotoreporterów – mówi fotoreporter.

REKLAMA

Pierwszy konkurs Grand Press Photo miał miejsce w 2005 roku, tradycją stało się, że przewodniczącymi jury są znakomici światowi fotoreporterzy prasowi, laureaci konkursu World Press Photo. Pierwszym z nich był wybitny włoski fotoreporter Francesco Zizola. W kolejnych edycjach prace konkursowe oceniali: Claus Bjørn Larsen, Jean-Marc Bouju, Eric Grigorian, Spencer Platt, Finbarr O’Reilly, Lucian Perkins, Jodi Bieber, Samuel Aranda, Paul Hansen, Christopher Morris, Kadir van Lohuizen, Stefano de Luigi i Espen Rasmussen. Przewodniczyli oni zespołom jury, w których zasiadali polscy i zagraniczni fotografowie i fotoedytorzy. Co roku spośród kilku tysięcy zdjęć wybierali te, które najlepiej opowiadały o życiu w Polsce i na świecie. Nagrody w konkursie Grand Press Photo w ciągu 15 lat otrzymało 206 fotoreporterów. Ich pełną listę znajdziemy w albumie. Znajduje się tam 661 zdjęć autorstwa 112 fotografów, w tym także tarnowianina Tadeusza Koniarza.
– Fotografia jest dla mnie życiową pasją, która wynika z pragnienia udokumentowania rzeczywistości. Jako freelancer przywykłem polegać na sobie i wybierać własne tematy do fotografowania, preferuję jednak fotografię dokumentalną i reportażową, oprócz wydarzeń aktualnych moją uwagę przyciągają także tematy, które nie znajdą się na pierwszych stronach gazet. Interesuje mnie człowiek we wszystkich jego życiowych aspektach. Stąd częste u mnie fotografowanie scen ulicznych z podtekstem, dające później możliwość różnorodnej interpretacji – przyznaje Tadeusz Koniarz.
Tarnowianin był fotoreporterem w TEMI (obecnie jest współpracownikiem tygodnika), Czasie Krakowskim, Gazecie Krakowskiej, „Poznaniaku”, Polskiej Agencji Prasowej. Współpracuje z Agencją Fotograficzną REPORTER, publikuje też zdjęcia w ogólnopolskich gazetach codziennych i tygodnikach. Od ponad 27 lat pracuje z młodymi ludźmi, prowadząc zajęcia w Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Jest zdobywcą I miejsca w BZWBK Press Foto, Warszawa 2016, I miejsca w Grand Press Photo, Warszawa 2016, drugiej nagrody w X Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Wszystkie dzieci świata”, Pacanów 2016, laureatem najlepszej fotografii w kategorii FOTORAPORT POLSKA, I nagrody X Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Kochać człowieka” Oświęcim 2017 i nagrody Adobe i Adobe Stock – Grand Press Photo, Warszawa.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o