Koronawirus dobija kulturę?

0
350
REKLAMA

Zamknięty teatr i biblioteka, puste kina, odwołane wernisaże. W Tarnowie kulturalne życie zamarło. Choć z jednej strony służyć to ma ograniczeniu możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa, dla kin czy teatrów oznacza to realne straty finansowe. Rozważane jest np. przeniesienie tegorocznej edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej na jesień. Obecność w miejscu pracy osób zatrudnionych w instytucjach kultury ograniczono do niezbędnego minimum.
Od tygodnia obowiązuje decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego o czasowym, do 25 marca 2020 roku, zamknięciu instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin, bibliotek oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego. Oznacza to zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach, zamknięcie muzeów dla zwiedzających oraz zawieszenie zajęć w placówkach szkolnictwa artystycznego wszystkich stopni.
W specjalnym liście skierowanym do instytucji kultury i dotyczącym ich aktywności w sytuacji, gdy nie mogą prowadzić zaplanowanej wcześniej działalności, minister Piotr Gliński apeluje o modyfikację form realizacji zadań poszczególnych instytucji kultury. Zachęca do sięgania po nowe formy prezentacji i komunikacji, nowe środki przekazu, nowe technologie, zwłaszcza internet i media elektroniczne. Może to być okazja nie tylko do podtrzymania kontaktu z dotychczasowymi odbiorcami, ale także do pozyskania nowej publiczności.

REKLAMA

Życie kulturalne zamarło
W Tarnowie odwołano wszystkie wydarzenia kulturalne. Co najmniej do 25 marca instytucje kultury są nieczynne.
– Instytucje kultury zawieszają działalność upowszechniającą, odwołane są spektakle, koncerty, seanse kinowe, wernisaże, spotkania i wykłady, zajęcia artystyczne. Dotyczy to także niepublicznych, prywatnych galerii czy innych ośrodków kultury. Odwołane są koncerty zespołu „Śląsk”, Krzysztofa Cugowskiego, Julii Marcell; niektóre z tych wydarzeń przeniesiono na czerwiec. Również na czerwiec przełożono otwarcie wystawy prac Jacka Adamczyka. W przypadku wielu innych wydarzeń, które nie odbędą się w pierwotnym terminie, szukamy innych dat. Zastanawiamy się nad wydłużeniem dostępności wystaw, których teraz, mimo że są, publiczność nie może zobaczyć – mówi Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury UMT.
Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie odwołała zajęcia dla dzieci i spotkania dla dorosłych. Ci, którzy zdążyli przyjść do biblioteki w minioną środę, 11 marca, mogli wypożyczyć więcej, bo aż dziesięć książek w każdej filii lub dziale. W wielu filiach ustawiały się kolejki.
– Zwiększyliśmy też czas wypożyczenia książek z jednego miesiąca do dwóch. Do odwołania zawieszone jest naliczanie kar za przetrzymanie wypożyczonych książek. Prolongaty wypożyczonych książek można dokonać zdalnie po zalogowaniu do konta czytelnika, telefonicznie lub wysłać wiadomość e‑mail. Pracownicy będą przychodzić. Pracy nam nie brakuje, a tej bibliotekarskiej związanej z księgozbiorem, nie da się wykonywać zdalnie. Na pewno wykorzystamy ten czas pożytecznie – wyjaśnia Ewa Stańczyk, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.
Tarnowskie Centrum Kultury odwołało wszystkie wydarzenia – nie działa kino Marzenie, nie ma koncertów, nieczynna jest wystawa fotograficzna, odwołano zajęcia edukacyjne (muzyczne i plastyczne). Ci, którzy zakupili z wyprzedzeniem bilety do kina lub na koncert Julii Marcell, mogą je zwrócić w kasie kina, w kasie TCK lub on‑line. Przestój w działalności TCK wymusza zmiany w kalendarzu imprez.
– Co najmniej dwutygodniowa przerwa w działalności koncertowej czy kinowej to straty dla nas, mniejsze wpływy ze sprzedaży biletów. Już przed ogłoszeniem decyzji ministra kultury odnotowywaliśmy mniejszą frekwencję w kinie Marzenie. Teraz najważniejsze jest dla nas podjęcie decyzji odnośnie organizacji tegorocznej edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Festiwal planowany jest na koniec maja. Wiemy już, że inne festiwale przenoszą się na terminy późniejsze. Być może stanie się tak także z Tarnowską Nagrodą Filmowa. Decyzję podejmiemy zapewne końcem marca, nie chcemy tego czynić teraz. Jeśli przedłużone zostaną wszystkie obowiązujące obecnie obostrzenia, będzie to dla nas sygnał, że i nasz festiwal odbyć się może później, w październiku. Sytuacja jest dla nas trudna, bo powinniśmy już promować dwa koncerty związane z Tarnowską Nagrodą Filmową – mówi Tomasz Kapturkiewicz, dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury.
Centrum Sztuki Mościce oraz kino Millennium również zawiesiły do 25 marca organizowanie wszelkich wydarzeń z udziałem publiczności, czyli koncertów, spektakli, wernisaży, warsztatów, projekcji filmowych, spotkań autorskich, przeglądów, konkursów itp. Zwracane są pieniądze za zakupione bilety. Można oddać je w kasie, ale Centrum Sztuki Mościce zaleca dokonywanie zwrotu biletów drogą elektroniczną. Udostępniono stosowne formularze do pobrania, które po wypełnieniu należy przesłać do kasy CSM. Zwrotów można dokonywać do końca kwietnia bieżącego roku. Również Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie odwołało wszystkie wydarzenia, a wystawy są niedostępne dla publiczności. Niektóre wydarzenia zostaną zrealizowane w późniejszych terminach.
Pusta jest widownia Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Teatr szacuje straty na kilkadziesiąt tysięcy zł.
– Planowana premiera „Braci Karamazow” została przesunięta na 21 kwietnia. O dalszych zmianach dotyczących działalności teatru będziemy informować na naszej stronie internetowej oraz na profilach społecznościowych. Wszystkie spektakle zaplanowane w dniach 12‑25 marca zostały odwołane. Oczywiście, zwracamy pieniądze za bilety. Wykorzystujemy ten czas na prace nad kolejnym przedstawieniem, są organizowane próby „Jasia i Małgosi” według tekstu Moniki Wenty, a reżyseruje Matylda Baczyńska. Premierę planujemy na koniec maja – wyjaśnia Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.
Wszystkie oddziały Muzeum Okręgowego w Tarnowie zamknięte są dla zwiedzających. Odwołano wydarzenia i zajęcia edukacyjne organizowane przez tarnowskie muzeum. Wszystkie zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz spotkania dla dorosłych odwołała także Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie. Czytelników poproszono o zaniechanie odwiedzin w bibliotece, kary za przetrzymanie już wypożyczonych książek nie są naliczane. W sprawach pilnych można kontaktować się z biblioteką telefonicznie. Biblioteka świadczy obecnie usługi przesyłania skanów materiałów zamówionych przez czytelnika.

Brak widzów to brak pieniędzy
W Tarnowie kulturalne życie zamarło. Choć z jednej strony służyć to ma ograniczeniu możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa, dla kin czy teatrów oznacza to realne straty finansowe.
– Nawet bez całkowitego zawieszenia działalności w instytucjach kultury frekwencja była z dnia na dzień niższa – o ok. 30 proc. spadła w teatrze, a o połowę w kinie Marzenie. Odwołano koncerty, trzeba oddać pieniądze za bilety. Maleją więc wpływy, a jednocześnie poniesiono już jakieś wydatki związane z reklamą koncertów. W takiej sytuacji straty finansowe są nie do uniknięcia. Na szczęście umowy z artystami tak są konstruowane, by w sytuacjach nadzwyczajnych, a o takiej mówimy, nie wypłacać kar za odwołanie koncertu. Oczywiście, zdrowie jest najważniejsze. Jednak ta strona finansowa dla każdej z instytucji kultury też jest istotna. Niebawem trzeba będzie wrócić do zwykłego rytmu funkcjonowania, a przecież instytucje kultury działają w dużej mierze w oparciu o dochody własne, wypracowane właśnie ze sprzedaży biletów na spektakle, seanse, koncerty czy inne wydarzenia. Z jednej strony to może być czas oszczędności, ograniczania wydatków, z drugiej jednak to brak wpływów wpisanych w plan finansowy. Rozważamy różne rozwiązania. W tym także pomoc w formie dotacji dla instytucji kultury. Na razie za wcześnie, by mówić o szczegółach. Czy i w jakim wymiarze taka pomoc będzie konieczna, dowiemy się po przywróceniu działalności w instytucjach kultury i po dokładnym oszacowaniu strat – dodaje Marcin Sobczyk.

Zamknięte domy kultury
Decyzji ministerstwa kultury podporządkowały się także rozmaite instytucje kultury działające w regionie tarnowskim. Co najmniej do 25 marca nie będą dostępne dla użytkowników m.in. Biblioteka Publiczna w Tuchowie wraz z filiami w Jodłówce Tuchowskiej i Siedliskach, niedostępny dla zwiedzających jest Dwór Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, odwołano koncert w Europejskim Centrum Kultury Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (można zwrócić bilety). W Żabnie nie odbędzie się 35. Małopolski Przegląd Teatrów Lalkowych o Wielką Nagrodę Zająca Poziomki, który planowany był na 19 marca. Nowego terminu dla tego wydarzenia jeszcze nie ustalono.
Zawieszono zajęcia edukacyjne, seanse filmowe, wykłady i inne imprezy odbywające się w Dąbrowskim Domu Kultury oraz Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, a także w Domu Kultury w Tuchowie. Nie działa Miejski Dom Kultury w Bochni, Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku, nieczynne jest brzeskie Muzeum Regionalne. Z kolei w gminie Skrzyszów wstrzymano do odwołania wszystkie wydarzenia kulturalno‑sportowe, wycieczki szkolne, zgromadzenia publiczne, w tym zebrania wiejskie itp.; wszystkie biblioteki w gminie Skrzyszów zamknięte są do 25 marca.

#Kulturawdomu
Instytucjom kultury zamkniętym dla publiczności, w sukurs przychodzi technika. Zachęcają one do korzystania z oferty kulturalnej udostępnianej za pomocą internetu. Do akcji #zostańwdomu dołącza kolejna – #kulturawdomu. Materiały dostępne są na stronie www.kultura.tarnow.pl; lista uzupełniana będzie o kolejne pozycje.
Na początek coś dla najmłodszych widzów.
– Chcemy się podzielić z Wami tym, co na co dzień robimy. A że chwilowo nie możemy Was gościć u siebie w teatrze, zapraszamy w wersji cyfrowej. Rozpoczynamy akcję #kulturawdomu. Udostępnimy Wam nasze wybrane archiwalne spektakle, tak byście nie tracili kontaktu z kulturą. Na początek coś dla milusińskich, którzy chwilowo mają więcej czasu. Zapraszamy na spektakl „Lokomotywa II” w reżyserii Mariusza Szaforza. Czy spotkaliście już w Tarnowie Słonia Trąbalskiego? A może widzieliście Kaczkę Dziwaczkę? Czy Waszą drogę przebiegł dziś Stefek Burczymucha albo Pan Hilary, który po raz kolejny zgubił okulary…? – zachęca Rafał Balawejder, dyrektor naczelny tarnowskiego teatru.
Z kolei Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie udostępniło zeszyt zabaw literacko‑rysunkowych dla dzieci. Książka „Pociąg do opowieści” to podsumowanie serii warsztatów pod tym samym tytułem, poprowadzonych przez Maję Starakiewicz w BWA w Tarnowie. Publikacja prezentuje wybrane ćwiczenia, które najlepiej przyjęły się podczas warsztatów. Celem zadań jest uczenie sztuki opowiadania, a każde ćwiczenie rozwija inną umiejętność – budowanie postaci, metafor oraz prostych fabuł. Publikację można wydrukować. Ćwiczenia prezentowane są od najłatwiejszych do najtrudniejszych.
Można też poszerzyć swoją wiedzę o historii Tarnowa, odzyskaniu przez miasto niepodległości. Materiały dedykowane temu tematowi można znaleźć m.in. na stronie www.niepodlegly.tarnow.pl.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o