REKLAMA

W Krakowie zmarł Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat. Był laureatem wielu prestiżowych nagród. Otrzymał także najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.

REKLAMA

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Był absolwentem, a potem wykładowcą i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej cenionych za granicą polskich kompozytorów, uznawanym przez wielu za największego współczesnego polskiego kompozytora. Był także światowej sławy dyrygentem.
Pierwszy publiczny występ Pendereckiego na arenie międzynarodowej miał miejsce w 1959 roku na Festiwalu Warszawska Jesień. W tym samym roku skomponował „Tren – Ofiarom Hiroszimy”, dziś jedną z najbardziej znanych kompozycji, za którą otrzymał nagrodę UNESCO.

Penderecki skomponował m.in. cztery opery,  kilka symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Po muzykę Pendereckiego sięgali często filmowcy, wśród nich m.in. Stanley Kubrick, David Lynch, Martin Scorsese. W 2008 roku Krzysztof Penderecki odebrał nagrodę filmową „Orły 2008” za muzykę do filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy.
Penderecki zainicjował utworzenie Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach. To miejsce wspierające najzdolniejszych młodych instrumentalistów, wokalistów oraz dyrygentów z całego świata.
Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca w Krakowie. Miał 86 lat.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Opinie w treści
Zobacz wszystkie komentarze