Książka w rękach artystów

0
63
Sztuka-Ksiazki 1
REKLAMA

Już po raz dziewiąty zorganizowano Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki, tym razem pod hasłem „Korespondencja”. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu artystów z całego świata, którzy w ciekawy i jak najbardziej autorski sposób interpretują zadany wcześniej temat festiwalu. „Sztuka Książki” to cykliczny projekt promujący wszelką działalność w zakresie książki niekonwencjonalnej: od instalacji i obiektów książkowych, przez unikaty, książkę autorską i artystyczną, wydawnictwa eksperymentalne i niskonakładowe.
Każdy artysta mógł przesłać maksymalnie trzy prace, ale zdarzało się, że wizja artystyczna konkursowej książki składała się z trzech elementów. I tak na przykład u Teodora Ajdera japońską maskę tworzą okładki 30 książek, z których każda skrywa listy, czyli formą korespondencji są nie tylko okładki, ale i zawarta między nimi treść.
Festiwalowe jury (prof. Ewa Latkowska, prof. Włodzimierz Szymański, Jadwiga Tryzno, Marek Gajewski, Radosław Nowakowski, Alicja Słowikowska, Ania Gilmore) do konkursu zakwalifikowało 25 autorów, a początkiem 2012 roku podczas wernisażu w Płockiej Galerii Sztuki ogłoszono werdykt. Jedną z pierwszych nagród odebrała Renata Pacyna za obiekt pt. „Heloiza. Ubrana, odsłonięta”. To praca zainspirowana listami Heloizy do Abelarda. Książką jest lniana suknia z wszytymi pod wierzchnią warstwą listami nadrukowanymi na jedwabne bryty.
W tarnowskiej Galerii Miejskiej będzie można obejrzeć wszystkie festiwalowe prace. Otwarcie wystawy zaplanowano 2 marca o godz. 18.30 w siedzibie przy Placu Dworcowym 4. Wystawa czynna będzie do 28 marca. Jednym z wydarzeń towarzyszących ekspozycji będą warsztaty książki artystycznej „Podróż”, które w środę 21 marca poprowadzi Anna Śliwińska‑Kukla – tarnowska artystka biorąca często udział we wspominanym festiwalu. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak twórczo wykorzystać starą książkę.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o