Kulturalna tarnowska jesień

0
83
kultura-nowy-sezon
REKLAMA

Marta Bizoń, zespoły Domowe Melodie i Budka Suflera zagrają jesienią dla tarnowskiej publiczności. W powakacyjnej kulturalnej ofercie coś dla siebie znajdą też miłośnicy muzyki kameralnej czy jazzu. Przedstawiamy niektóre z propozycji instytucji kultury działających w Tarnowie, przygotowane na najbliższe miesiące. 

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie proponuje we wrześniu dwie wystawy – to „Libella” Grzegorza Sztwiertni oraz pokonkursowa ekspozycja fotografii „Wszystkie stany Melancholii”. Obie wystawy dostępne będą dla publiczności dość krótko, bo zaledwie przez kilkanaście dni. Od 18 września przestrzeń pałacyku sztuki stanie się miejscem ogólnopolskiego spotkania pracowników dawnej krajowej sieci Biur Wystaw Artystycznych, które będzie okazją do poszukania możliwości współpracy.
A potem czas na kolejne wystawy.
– Pod koniec września pokażemy wystawę inspirowaną basenem w Mościcach i tamtejszym domem sportu. Projekt „Basen”, przygotowany przez tarnowian Grzegorza Powroźnika i Katarzynę Nalezińską, w wakacje oglądali mieszkańcy stolicy. Druga wystawa to prace warszawskiej artystki Doroty Buczkowskiej, która zajmuje się malarstwem, rysunkiem i instalacjami, a ostatnio stworzyła serię prac, wykorzystując korzenie drzew. Pod koniec października zapraszamy na odmienną od dotychczasowych wystawę malarstwa. Autorem bardzo realistycznych i sporych rozmiarów akwarel jest Stanisław Żołądź, pochodzący z Ilkowic. W Tarnowie ukończył liceum plastyczne, potem studiował na krakowskiej ASP, by wreszcie wyemigrować do Szwecji. Tam tworzy, a tematyką prac są morskie krajobrazy – plaże, zatoczki, porty, statki – mówi Ewa Łączyńska‑Widz, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

REKLAMA

Koniec listopada to początek kolejnej edycji festiwalu ArtFest. Szczegółowy program jeszcze powstaje, ale wiadomo już, że częścią festiwalu będzie wystawa „Akt w polskiej fotografii” ze zdjęciami autorstwa m.in. Jerzego Kosińskiego.
Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie proponuje w nowym sezonie artystycznym sześć premier, w tym prapremiery o czym piszemy osobno.
Tarnowskie Centrum Kultury nadal mocno stawia na promowanie fotografii. W najbliższych miesiącach zobaczymy zdjęcia, których autorami są m.in. tarnowianin Piotr Bernacki, Tadeusz Rolke i Edward Hartwig. Ciekawe są też muzyczne propozycje – zagrają Marta Bizoń i Gaba Kulka, zaplanowano także koncert promujący album „Jazzpo! ” zespołu Jazzpospolita. Będą wieczory komedii improwizowanej i finał projektów realizowanych przez młodych ludzi w ramach Pracowni Aktywności Obywatelskiej pod hasłem „NieWielkie historie tarnowian/Miasto Myśli”. Po wakacyjnej przerwie wracają specjalne projekcie z cyklu Cinemarzenie, a także zajęcia w PracOFFni.
Wystawy, wystawy i jeszcze raz wystawy – tak można streścić listę propozycji Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które dzięki nowym przestrzeniom może organizować więcej wydarzeń.

– Włączamy się w trzecie Tarnowskie Dionizje i na ich inaugurację pokażemy W ratuszu wystawę „W jak Węgry, W jak wino” o głównych regionach winiarskich na Węgrzech i produkowanych tam winach. Tradycyjnie już w trzecią niedzielę września zapraszamy do Dębna na turniej rycerski, pod koniec listopada będziemy świętować trzy dekady działalności Muzeum Etnograficznego w Tarnowie i przy tej okazji zaprosimy na wystawę „Jan Paweł II w sztuce ludowej”. Kolejna wystawa to „W bursztynowej pułapce”, przygotowana wspólnie z Muzeum Przyrodniczym w Krakowie – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Tarnowskie muzeum kontynuuje współpracę z tarnowskim okręgiem Związku Polskich Artystów Plastyków i prezentować będzie w swoich wnętrzach wystawy m.in. Stanisława Kozyry, Jerzego Napieracza, Bogumiły Drwal, a na zamku w Dębnie zobaczymy neowitraże Piotra Barszczowskiego.

Czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta to dla Centrum Sztuki Mościce najważniejsze wydarzenie tej jesieni. Ale nie jedyne. Zaplanowano koncerty m.in. Krzysztofa Jakowicza i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, a także Ani Rusowicz, zespołów Domowe Melodie i Budka Suflera. Do Tarnowa przyjedzie też Gliwicki Teatr Muzyczny z operą „Anna Karenina”.
Po wakacyjnej przerwie Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie znów zapraszać będzie na spotkania z prozą i poezją. Działalność wznawiają dyskusyjne kluby książki, kluby literackie, powracają też Salony Poezji.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments