Kulturalne nagradzanie

0
89
kultura-nagrody
REKLAMA

Nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury otrzymał Tadeusz Koniarz, fotoreporter i filmowiec, nauczyciel fotografii i filmu w Pałacu Młodzieży w Tarnowie. W latach 1990‑2005 roku pracował jako fotoreporter m.in. w naszym tygodniku, prowadzi jeden z najlepszych w kraju Amatorski Klub Filmowy „Szwenk”, którego był współzałożycielem. W dziedzinie fotografii jego pasją jest fotoreportaż, a za swoje zdjęcia był już wielokrotnie nagradzany.
Nagrodę „Mecenas Kultury Tarnowa” otrzymał Stanisław Kozyra, prowadzący firmę „Bodoni – Reklama Wizualna Stanisław Kozyra”. Jest artystą plastykiem, miłośnikiem sztuki i artystów. Wspiera tarnowskie instytucje kultury, w wielu przypadkach angażuje się z całą firmą w realizację wielkich wystaw. Wielokrotny sponsor Tarnowskiej Nagrody Filmowej, długoletni partner Galerii Miejskiej, Tarnowskiego Teatru i Muzeum Okręgowego.
Za całokształt pracy w dziedzinie upowszechniania kultury, w tym w szczególności kultury żydowskiej i romskiej, w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć Nagrodę Honorową przyznano Adamowi Bartoszowi, byłemu dyrektorowi Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Jest twórcą pierwszej na świecie i do niedawna jedynej, stałej wystawy muzealnej „Roma/Cyganie. Historia, kultura”, a także jednym z inicjatorów powołanego w 1988 r. Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej. To dzięki jego inicjatywie organizowane są Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl oraz Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów.
Ostatnie z wyróżnień – nagrodę „Nadzieja roku” dla wybitnie uzdolnionych młodych twórców, otrzymała Matylda Baczyńska. Jest absolwentką PWST w Krakowie, do zespołu Tarnowskiego Teatru dołączyła w 2011 roku, debiutując w spektaklu „Tajemniczy ogród”. Można ją także zobaczyć w spektaklach „Czego nie widać, „Trzy siostry”, „Blackbird”. Prowadzi zajęcia teatralne z dziećmi i młodzieżą z okolic Tarnowa. W bardzo krótkim czasie stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Tarnowskiego Teatru.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o