Lalki i Zając Poziomka

0
137
zajac-poziomka1
REKLAMA

To już ostatnie przygotowania do XXVII Małopolskiego Przeglądu Teatrów Lalkowych O Wielką Nagrodę Zająca Poziomki, organizowanego przez Gminne Centrum Kultury w Żabnie we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.
Przegląd teatrów lalkowych w Żabnie jest wydarzeniem, które stwarza młodym teatrom z regionu tarnowskiego możliwość prezentacji swoich dokonań artystycznych, wymiany doświadczeń z innymi teatrami oraz zachęca uczestników przeglądu do poszukiwań repertuarowych i nowych form inscenizacyjnych w teatrze lalkowym.
W tegorocznej edycji przeglądu O Wielką Nagrodę Zająca Poziomki udział weźmie kilka teatrów lalkowych działających przy szkołach podstawowych, gimnazjalnych bądź też przy lokalnych ośrodkach kultury, m.in. w Ryglicach, Tuchowie, Żabnie czy Rzepienniku Strzyżewskim. Przedstawienia teatralne oceniać będzie specjalnie powołana komisja artystyczna, która przyzna nagrody rzeczowe i finansowe. Ta sama komisja wskaże też teatr lalkowy, który otrzyma nominację i zaproszenie do udziału w 27. edycji Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Bajdurek w Nowym Sączu.
Przy okazji przeglądu teatrów lalkowych w Żabnie w tamtejszej Miejsko‑Gminnej Bibliotece Publicznej przygotowywana jest wystawa lalek, która pokaże dorobek dzieci i młodzieży z gminy Żabno w tej popularnej, choć trudnej sztuce tworzenia lalek. Rozstrzygnięty zostanie też konkurs plastyczny na lalkę teatralną.
XXVII Małopolski Przegląd Teatrów Lalkowych O Wielką Nagrodę Zająca Poziomki odbędzie się 23 marca w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Żabnie; początek o godz. 11. Tradycyjnie już, na zakończenie przeglądu wystąpi profesjonalny teatr lalkowy. W tym roku będą to aktorzy Teatru Maska z Rzeszowa z przedstawieniem „Tygrys Pietrek”.

REKLAMA

zajac-poziomka1Wprawdzie tylko raz w roku i najczęściej tylko w jeden dzień spotykają się teatrzyki lalkowe w Żabnie, ale to miejsce trwa w ich świadomości przez cały czas pracy nad widowiskiem. Bo Żabno jest tą Mekką teatrów lalkowych, w której się bywa właśnie raz w roku. To jest ów bodziec, dzięki któremu region tarnowski jest tak mocny w tej formie teatru. Tak jak nie da się przecenić zjawiska kulturowego, jakim jest BAJDUREK dla teatru dramatycznego, tak trudno sobie wyobrazić obecność teatru lalkowego w procesie edukacji estetycznej dzieci i młodzieży, gdyby nie było Zająca Poziomki – pisał przed laty o festiwalu nieżyjący poeta i dramaturg, nasz wieloletni współpracownik Henryk Cyganik.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o