Lato na zamku

0
32
zamek-letnie-spotkania
REKLAMA

Od kilkunastu już lat we wnętrzach zamku w Dębnie organizowane są spotkania przy rozmaitych napojach – wiosną przy kawie, latem przy winie, jesienią przy herbacie, a zimą przy piwie. Program tych spotkań łączy koncerty, wystawy i degustacje napojów, a organizowane są w różnych salach i pomieszczeniach zamku, pozwalając ich uczestnikom lepiej poznać zabytkowy obiekt.
W niedzielę 10 sierpnia o godz. 16 rozpoczną się tam „Letnie Spotkania przy Winie”.
– W tym roku przypada 10. rocznica śmierci wybitnego polskiego artysty, muzyka, kompozytora i piosenkarza, Czesława Niemena, dlatego na ten letni wieczór przygotowaliśmy bardzo ciekawy koncert zatytułowany „Niemen”. To autorskie przedsięwzięcie Macieja Fortuny, prezentujące cytaty z wybranych utworów Czesława Niemena. Wspólnie z Krzysztofem Dysem stworzyli pełną przestrzeni muzykę kameralną z pogranicza klasyki i jazzu. Na wykonywany repertuar składają się wyłącznie autorskie kompozycje – mówi Krystyna Gurgul, kierownik muzeum Zamek w Dębnie.
Maciej Fortuna to trębacz, kompozytor, aranżer. Jest doktorem sztuk muzycznych, magistrem prawa, producentem muzycznym, ma w swoim dorobku dziesięć w pełni autorskich płyt; wykłada w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Z kolei Krzysztof Dys to pianista młodego pokolenia, obecnie asystent w klasie fortepianu w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a na stałe grający w jazzowym zespole Soundcheck, który ma już na koncie dwie autorskie płyty. Duet Fortuna – Dys ma za sobą liczne koncerty oraz wspólny album zatytułowany „Tropy”, wydany jesienią 2013 r.
– Po koncercie zapraszamy na otwarcie wystawy „Madonny Julii Flis”. Artystka urodziła się w Łysej Górze, ukończyła Szkołę Rzemiosła Artystycznego o kierunku ceramika, a w 1965 roku studia plastyczne na PWSSP we Wrocławiu w zakresie ceramiki i malarstwa. W Krakowie otworzyła pracownię ceramiki, gdzie prowadziła próby technologiczne i projektowała. Julia Flis uprawia także malarstwo, szczególnie fascynuje ją malarstwo pejzażowe. Nastrojowe zaułki Krakowa i wielu innych miast, piękne drzewa i kwiaty to częste motywy, które możemy podziwiać na jej obrazach – dodaje Krystyna Gurgul.
Na wystawie w zamkowych wnętrzach, oprócz obrazów Julii Flis, będzie można podziwiać także jej różne ceramiczne kompozycje i unikatowe projekty, które powstawały na przestrzeni wielu lat. Na uczestników „Letnich Spotkań przy Winie” czekać będzie lampka aromatycznego wina.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments