Laury dla bocheńskich chórzystów

0
110
chor-bochnia
REKLAMA

„Stanęli w półokręgu wokół swojego dyrygenta, żeby nawzajem lepiej się słyszeć. A potem zaśpiewali tak, że publiczność zamarła ze zdumienia – relacjonowała żorski występ bocheńskich chórzystów tamtejsza prasa. – Grand Prix wywalczyli porywającym występem. Ten chór robi wrażenie nie tylko śpiewem, ale też jako wspólnota.”
Zespół młodych śpiewaków – amatorów założył w 1987 r. ksiądz Stanisław Adamczyk, który do dziś pełni funkcję dyrygenta chóru i konsekwentnie kładzie największy nacisk na emisję głosu i interpretację utworów. Pierwsi chłopcy do chóru trafili z przesłuchań prowadzonych w bocheńskich szkołach, ta forma naboru funkcjonuje zresztą nadal. Głosów męskich: tenorów i basów, ks. Adamczyk wyszukuje, a właściwie „nasłuchuje” wśród śpiewających ministrantów, lektorów i wiernych.
Początkowo bocheński chór pojawiał się podczas lokalnych uroczystości religijnych i środowiskowych, zapewniając im muzyczną oprawę, jednak z czasem zaczął koncertować przed znacznie szerszą publicznością. Obecnie cieszy się uznaniem w kraju i za granicą. Wykonuje nie tylko bogaty repertuar sakralny, ale również standardy współczesnej muzyki rozrywkowej.  Namacalnym dowodem artystycznych osiągnięć są nagrody przywożone z krajowych i międzynarodowych konkursów oraz festiwali. Zespół występował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Chórem Polskiego Radia i Capellą Cracoviensis, brał udział w trzech edycjach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Dyskografia chóru obejmuje kilkanaście albumów oraz liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji.
Ostatnio bocheńscy chłopcy uczestniczyli w nagraniu prawykonania „Pasji” Krzysztofa Pendereckiego, pod batutą kompozytora. 29 marca o godz. 22.50 na antenie telewizyjnej Dwójki po raz pierwszy będzie można zobaczyć rejestrację tego wyjątkowego widowiska muzycznego w reżyserii Grzegorza Jarzyny, zrealizowaną z udziałem publiczności w Alvernia Studios pod Krakowem. 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o