Legenda jazzu znów koncertuje

0
58
Laboratorium
REKLAMA

Mówiąc o początkach kariery grupy Laboratorium, można wskazać rok 1972, kiedy to na festiwalu Jazz nad Odrą muzycy ją tworzący zdobyli drugie miejsce. Sukces otworzył krakowskim muzykom drogę nie tylko do nagrania pierwszej płyty, ale dał też możliwość występowania na krajowych estradach, a wkrótce tych europejskich i światowych. Pierwszy koncert zagraniczny Laboratorium miał miejsce w 1974 roku w niemieckim miasteczku Peitz, nieopodal Cottbus w ówczesnym NRD. Podczas tutejszego festiwalu grupa z Polski została dostrzeżona i uznana za drugą gwiazdę festiwalową. Potem przyszły już kolejne wyjazdy na festiwale i trasy koncertowe po całej Europie.
Filarami Laboratorium byli od samego początku Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski. Choć skład zespołu zmieniał się na przestrzeni lat, zmieniały się instrumenty, od strony artystycznej to zawsze było to samo Laboratorium.
Powrót na scenę legendarnej i kultowej grupy jazz-rockowej spowodowany został ogromnym zainteresowaniem muzyką Laboratorium po wydaniu sześć lat temu dziesięciopłytowej kolekcji „Laboratorium Anthology 1971-1988. Nagrania wszystkie”. Pierwszy koncert Laboratorium po niemal 20 latach przerwy odbył się podczas 51. Krakowskich Zaduszek Jazzowych w listopadzie 2006 roku. Wkrótce zespół zagrał kolejne koncerty m.in. w Zakopanem, Krakowie i Chicago oraz w wielu klubach w Polsce.
Koncert grupy Laboratorium odbędzie się w niedzielę 15 kwietnia o godz. 18 w Centrum Sztuki Mościce. Grupa wystąpi w składzie Janusz Grzywacz (instrumenty klawiszowe), Marek Stryszowski (saksofony, wokal), Krzysztof Ścierański (gitara basowa), Marek Raduli (gitara), Grzegorz Grzyb (perkusja).

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o