Magia teatrów tańca

0
116
Drewniany Książę – spektakl Kieleckiego Teatru Tańca | fot. Bartosz Kruk
REKLAMA

Przedstawienia prezentowane przez zawodowych tancerzy z Polski oraz z Czech i Węgier znalazły się w programie dziewiątej już edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Scena Otwarta”. Festiwal prezentujący przede wszystkim taniec współczesny potrwa aż trzy tygodnie. Pierwszy festiwalowy spektakl zaplanowano na 9 października.

REKLAMA

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi będzie wystawa fotograficzna pt. „Basiu, zatańczymy?”, poświęcona duetowi polskiego baletu – Barbarze Bittnerównie oraz Witoldowi Grucy.
Centrum Sztuki Mościce już po raz dziewiąty zaprasza publiczność do uczestniczenia w festiwalu „Scena Otwarta”, festiwalu prezentującym przede wszystkim taniec współczesny, festiwalu otwartego na różne formy wyrazu, różne techniki taneczne, różną wrażliwość i różnego widza.
– Ten festiwal to muzyka, choreografia, scenografia, zaawansowana reżyseria świateł, literatura przekazywana językiem tańca w scenicznych realizacjach, a wszystko to tworzy nieprawdopodobny język komunikacji artystów z publicznością. Nasza przygoda z tańcem, z festiwalem teatrów tańca trwa już dziewięć lat. Przez ten czas wspólnie z festiwalową publicznością mierzyliśmy się i z bardzo trudnymi, i z bardzo widowiskowymi spektaklami. Publiczność już wie, że przychodząc do nas może oczekiwać niespodzianki. Myślę, że i tym razem tak będzie, i że zasiadający na widowni będą mocno poruszeni tym, co zobaczą – mówi Agnieszka Kawa, dyrektorka Centrum Sztuki Mościce.
IX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Scena Otwarta” odbędzie się pod hasłem „Spełnienie. Triumf i klęska”. Program festiwalu skłania do refleksji nad naszymi indywidualnymi decyzjami i tym, jakie konsekwencje one wywołują. Dla każdego zrealizowanie indywidualnych pragnień jest sukcesem. Ich spełnienie wynika z podejmowanych wyborów lub emocji. Jednak niejednokrotnie decyzje prowadzące do sukcesu owocują tragedią. Co zawodzi? Brak racjonalności i dystansu, zaślepiające emocje i pycha? Czy spełnienie zawsze jest triumfem? Co popycha człowieka do takich, a nie innych wyborów? Czy to, co wydaje się triumfem, zawsze nim pozostaje, i czy porażka w dłuższej perspektywie nadal jest porażką? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można odnaleźć w przedstawieniach prezentowanych podczas festiwalu.
– Dwa zespoły przyjadą po raz pierwszy do Polski i właśnie w Tarnowie pokażą swoje spektakle. 11 października, w dniu oficjalnej inauguracji festiwalu, teatr z Ostrawy pokaże spektakl „All That Jazz, Rock, Blues”, składający się z trzech części. Za każdą z nich odpowiedzialny jest inny choreograf. Z kolei w ostatni dzień festiwalu wystąpi zespół z Węgier i pokaże spektakl „Romeo i Julia”. Dwunastu tancerzy baletowych pod kierownictwem Dory Barty, choreografki z doświadczeniem pracy w holenderskim teatrze tańca, opowiada tę znaną historię trochę inaczej. Zapraszamy też na spektakl adresowany do młodszej publiczności, choć nie tylko. To „Karnawał zwierząt” w wykonaniu Białostockiego Teatru Lalek, ukazujący różne zwierzęta, m.in. osły, żółwie, słonie, łabędzie, co jest pretekstem do pokazania ludzkich słabości, wartości i relacji – o niektórych przedstawieniach mówi Karolina Wójs, koordynator festiwalu „Scena Otwarta”.
Warto jeszcze wspomnieć m.in. o spektaklu „Spotkanie. O tym co nas porusza”. Będzie to finalny pokaz podsumowujący międzypokoleniowy projekt edukacji tanecznej organizowany przez Centrum Sztuki Mościce oraz Instytut Muzyki i Tańca. Od maja do października młodzi tarnowianie i seniorzy, pod okiem Anny Mikuły i Karoliny Kawy, uczestniczyli w wykładach, dyskusjach, ale także w warsztatach tańca współczesnego, tańca współczesnego z elementami klasyki, tańca swingowego i kontakt improwizacji. Zdobywane w ten sposób wiadomości i umiejętności wykorzystali do przygotowania spektaklu. Efekty zobaczymy 12 października.
Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna pt. „Basiu, zatańczymy? ”, poświęcona jednemu z najważniejszych duetów polskiego baletu – primabalerinie Barbarze Bittnerównie oraz soliście baletu i choreografowi Witoldowi Grucy. Z kolei 26 października poznamy laureatów konkursu choreograficznego „Dance – my love”.
IX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Scena Otwarta” potrwa od 9 do 27 października. Szczegółowy program wraz z informacjami o biletach na poszczególne przedstawienia, znaleźć można na stronie www.scenaotwarta.pl. Identyfikację wizualną festiwalu przygotował w tym roku Piotr Wątroba znany jako Królowa Lama, absolwent Instytutu Sztuki PWSZ w Tarnowie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o