Maleńczuk festiwalowo

0
25
REKLAMA

Maciej Maleńczuk to wokalista, instrumentalista, poeta, autor tekstów i kompozytor, ale także autor felietonów i powieści science‑fiction; swobodnie poruszający się w wielu stylach muzycznych, m.in. pop, rock, folk, country… Uważany jest za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych.
Jego burzliwa biografia mogłaby być doskonałym materiałem na scenariusz filmowy. Maleńczuk niechętnie się uczył, powtarzał szóstą klasę, a zawodówkę ukończył w więzieniu – w 1981 roku za odmowę służby wojskowej został skazany na dwa lata pozbawienia wolności. To właśnie w więzieniu zaczął grać bluesa. Po opuszczeniu zakładu karnego trafił na ulicę i grając na gitarze, zarabiał na życie. W 1986 roku Maciek dołączył do zespołu Püdelsi, a kilka lat później założył już własną grupę – trio Homo Twist. Wydana w 1994 roku pierwsza płyta zespołu Homo Twist zawierała teksty śpiewane przez Maleńczuka na ulicy, ale w nowej, rockowej oprawie.
Kolejne lata to płyty wydawane przez zespoły Püdelsi, Homo Twist, solowe dokonania Maleńczuka, informacje o rozstaniach i reaktywacjach wspomnianych zespołów… Rok 2007 to dla Macieja Maleńczuka czas udziału w dwóch ciekawych i dobrze ocenianych projektach: „Yugopolis” oraz „Koledzy” – duet z Wojciechem Waglewskim. W tym samym roku swoją premierę miało koncertowe przedsięwzięcie Maleńczuka – projekt Psychodancing.
Z udziałem Macieja Maleńczuka przygotowano też dwa lata temu płytę z piosenkami Kabaretu Starszych Panów, a muzyk wziął udział w projekcie pod nazwą „Męskie Granie”. Wiosną 2011 roku ukazała się płyta „Wysocki Maleńczuka”, osiągając status platynowej płyty. W tym samym czasie Maleńczuk dołączył do projektu „Yugopolis 2”, a piosenka „Ostatnia nocka”, promująca ten album, stała się wielkim przebojem.
Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing wystąpi w Centrum Sztuki Mościce w piątek 16 listopada o godz. 19. Zespół zagra w składzie: Jakub Frydrych (gitara elektryczna), Andrzej Laskowski (gitara basowa), Grzegorz Stasiuk (instrumenty klawiszowe) oraz Maciej Muraszko (perkusja).

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o