Miasto uhonorowało twórców i animatorów kultury

0
86
Tegoroczni laureaci Nagród Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

W ubiegłym roku po raz pierwszy uhonorowano nauczycieli, którzy dbają o edukację kulturalną swoich uczniów, uczestnicząc w życiu kulturalnym Tarnowa, często też tworząc własne projekty artystyczne. W tym roku tytuł „Nauczyciel z kulturą” otrzymało sześć osób. To Magdalena Latawska‑Honkisz (Szkoła Podstawowa nr 14), Magdalena Trusz (Szkoła Podstawowa nr 3), Paweł Kalita (Zespół Szkół Technicznych), Mateusz Olejnik (Zespół Szkół Mechaniczno‑Elektrycznych), Beata Sutkowska (Zespół Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabosłyszących) oraz Monika Widomska (III LO). Oprócz tytułu dla nauczyciela nagroda trafi także do szkoły, w której pracuje – to 5 tys. zł do wykorzystania na projekt z zakresu edukacji kulturalnej.
Kolejny raz przyznano stypendia osobom zajmującym się twórczością artystyczną; każde po 5 tys. zł. Stypendia przyznano w kilku kategoriach – literatura, sztuki wizualne, muzyka, taniec oraz film. W najbliższych miesiącach możemy zatem spodziewać się m.in. powstania książki o muzyce rozrywkowej w Tarnowie w latach 1956‑2000, którą napisze Krzysztof Borowiec; otwarcia jubileuszowej wystawy Tomasza Sobczaka, wydania płyty „Piotr Pociask Quartet – I see”.
W Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie podczas inauguracji Święta Miasta, czyli Zdearzeń, wręczono tarnowskie nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury.
Nagrodę Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej otrzymał Bartłomiej Bałut, artysta plastyk, dyrektor Instytutu Sztuki w PWSZ – nagroda to statuetka i 7 tys. zł. Za upowszechnianie kultury uhonorowano Edytę Korus i Adama Kawę. To tancerze, choreografowie, pedagodzy, założyciele i nauczyciele ogniska baletowego, w którym od 25 lat wychowują dziesiątki tancerzy. Wraz ze statuetką otrzymali nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Tytuł Mecenasa Kultury Tarnowa trafił do Małopolskiej Telewizji IMAV, a nagrodę honorową za całokształt pracy otrzymał Mariusz Szaforz, aktor związany z tarnowską sceną od 1977 roku, który w ubiegłym roku obchodził jubileusz 40‑lecia pracy artystycznej. Laureat otrzymał statuetkę, dyplom oraz 10 tys. zł.
I jeszcze jedna nagroda, istotna, bo przyznawana młodym twórcom. Nagrodę „Nadzieja Roku 2017” otrzymał Robert Maciejowski, pianista, tegoroczny absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia, a także dwukrotny stypendysta Morningside Music Bridge oraz ministra kultury, laureat wielu konkursów. Nagroda to statuetka, dyplom okolicznościowy i 5 tys. zł.

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o