Między kolorem a muzyką

0
130
sliwinska
REKLAMA

– Pokazuję tu obrazy, które są jakimś przejściem z mojej dawnej twórczości czy też próbą wyjścia w kierunku abstrakcji. Moją inspiracją była korelacja muzyki z malarstwem – mówiła podczas wernisażu Anna Śliwińska‑Kukla. – Artyści z XIX i XX wieku wielokrotnie szukali możliwości przełożenia języka muzycznego na malarski, plastyczny – choćby Wassily Kandinsky czy Paul Klee. Są także muzycy czerpiący inspirację z plastyki. Dzięki nim znamy wiele sposobów, wiele postaw twórczych… Ja próbowałam stworzyć mariaż muzyki z malarstwem poprzez m.in. wyliczenia matematyczne i strukturę obrazów, nawiązującą do elementów form muzycznych. W pewnym sensie było dla mnie zaskoczeniem, że tak matematycznie i geometrycznie podeszłam do tematu. Mam nadzieję, że jest to przejście do kolejnego etapu twórczości, do nowych poszukiwań.
„W świecie geometrii panuje boski porządek i czystość zasad. W świecie koloru króluje natężenie emocji i światło, widmo światła, które wszystko zabarwia tak, że słyszymy muzykę kolorów…” – napisał w recenzji prac prof. Stanisław Tabisz.
– Anna od lat uczy i tworzy. Nie idzie pod prąd, ona tworzy prąd – podsumował Światosław Karwat, przewodniczący tarnowskiego ZPAP.
Podczas wernisażu nie zabrakło muzyki, żywej i oryginalnej. Kontemplacji malarskich kompozycji towarzyszył akompaniament „na żywo” młodych muzyków. Wystąpiły m.in. Emilia Chrobak, Adrianna Krupska i Weronika Kukla w kompozycji Madeleine Dring, Bartosz Jasnos, Jakub Łępa i Waldemar Różański zaprezentowali utwory Roberta Muczyńskiego i Phila Woodsa.
Anna Śliwińska‑Kukla, tarnowianka, ukończyła studia na wydziale malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego oraz w pracowni tkaniny artystycznej prof. Ryszarda Kwietnia. Ma na koncie ponad 20 wystaw indywidualnych, uczestniczyła w ponad 60 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Od kilkunastu lat uczy w tarnowskim Zespole Sztuk Plastycznych.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o