Podczas Międzynarodowej Nocy Muzeów, odbywającej się od 14 do 17 maja, Tarnów zamieni się w tętniące życiem centrum kultury. Mieszkańcy i goście miasta będą mieli okazję uczestniczyć w 37 wydarzeniach w 21 miejscach. Program obfituje w różne atrakcje: od wernisaży i spotkań z artystami, przez warsztaty i konsultacje fotograficzne, po kino plenerowe i opowieści o duchach. Część z nich omawiamy poniżej, a część w notesie kulturalnym.
Fotograficzne otwarcie
Już w środę, 14 maja, o godzinie 19.00 warto zajrzeć do galerii Porta Sei przy ulicy Sowińskiego 13. Tam rozpocznie się cykl Noc Muzeów 2025 – i to niebanalnie. Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na wernisaż wystawy zbiorowej zatytułowanej „Kontrast w czasie”. Co kryje się pod tym metaforycznym sformułowaniem? Zdjęcia, które opowiadają o zmienności świata, o tym, jak światło, cień, emocje i kadry potrafią się ze sobą ścierać, by tworzyć nowe wartości.
To spotkanie nie tylko z fotografią, ale też z samymi autorami, którzy opowiedzą co nieco o kulisach swojej pracy. Idealny początek kulturalnej przygody – bez zadęcia, za to ze sporą dawką wrażliwości i dobrego oka.
Dyplomy z wyobraźnią
Dzień później, w czwartek 15 maja, warto zaglądnąć do Biura Wystaw Artystycznych. W Galerii przy Placu Dworcowym 4 od godziny 17.00 będzie można obejrzeć jeszcze gorące „dyplomy” uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Jeśli ktoś myśli, że szkoła artystyczna to tylko klasyka portretu i martwe natury – może się zdziwić. Młodzi twórcy prezentują odważne i szczere prace – od malarstwa, przez grafikę, po formy przestrzenne.
A jeśli ktoś się spóźni – nic straconego. Wystawa będzie czynna także następnego dnia, w piątek 16 maja, od rana aż do godziny 17.00. Warto przyjść zwłaszcza między godziną 15.00 a 17.00. Właśnie wtedy po sali krążyć będą autorzy, gotowi porozmawiać o tym, co ich inspirowało, co frustrowało i dlaczego postawili właśnie na takie, a nie inne rozwiązania.
Fotografie z nutą magii
Wernisaż wystawy „Pradawne Ścieżki” autorstwa Oliwii Kantor to propozycja Galeria Bema20. Zaprasza ona 17 maja o godz. 19.00, w ramach Nocy Muzeów, na spotkanie z fotografią, która porusza oko i serce. Prace prezentowane na wystawie wprowadzają w niecodzienny, niemal baśniowy klimat. Pełne są słowiańskich motywów, pradawnych symboli oraz subtelnej gry światła i cienia. Twórczyni z wrażliwością i fotograficzną precyzją uchwyciła momenty obrzędów, rytuałów i duchowych uniesień. Nawiązuje do dawnych wierzeń i tradycji naszych przodków. To nie są zwykłe zdjęcia – to opowieści zapisane światłem, które odwołują się do archetypów i wspólnej pamięci kulturowej. Wystawa wywołuje refleksję, wzruszenie, a czasem nawet lekki dreszcz, jakby widzowie weszli do innego świata – starego, bardziej zakorzenionego w naturze i cyklach życia. Oliwia Kantor nie tylko dokumentuje, ale też kreuje przestrzeń, w której duchowość, kobieca siła i pierwotna energia stają się głównymi bohaterami. Jej prace wyróżniają się dbałością o detal i szacunkiem wobec tradycji, którą interpretuje na swój własny, bardzo osobisty sposób.
Kiermasz, warsztaty i kino pod chmurką
W piątek, 16 maja, wieczorem warto odwiedzić cykl wydarzeń „Noc w Plastyku”, czyli w Liceum Sztuk Plastycznych przy ulicy Westwalewicza 6. Ma tam być niemal wszystko: coś dla dzieci, coś dla dorosłych, coś dla fanów rękodzieła, filmu i sporo dobrej atmosfery. Najpierw można poszperać na kiermaszu i kupić coś oryginalnego. A potem przysiąść na warsztatach z tworzenia animacji poklatkowej. Kto będzie z dziećmi, nie powinien żałować. Organizatorzy zadbali o to, aby mali artyści też mieli swoje pięć minut.
A kiedy już zapadnie zmrok… nastanie czas na kino plenerowe. Na ekranie pojawią się animacje powstałe podczas warsztatów, prowadzonych przez doktora hab. Roberta Sowę z Uniwersytetu Rzeszowskiego – efektowna wisienka na bardzo kolorowym torcie.
Dzień Hetmański i Nocne Zwiedzanie
Sobota, 17 maja, to kulminacja Nocy Muzeów w Tarnowie. Od godziny 9.00 do 18.00 Muzeum Etnograficzne przy ul. Krakowskiej 10 zaprasza na VII Dzień Hetmański. W programie m.in. turniej łuczniczy o Buławę Hetmańską, korowód hetmański, obozowisko średniowieczne oraz pokazy i warsztaty rzemiosł dawnych. W godzinach 18.00–23.00 Muzeum Diecezjalne przy pl. Katedralnym 6 udostępni swoje zbiory, w tym gotycką sztukę sakralną, malarstwo na szkle oraz kolekcję numizmatów. Wieczór zakończy się oprowadzaniem z przewodnikiem po cmentarzu żydowskim przy ul. Szpitalnej. Ten element programu rozpocznie się o godzinie 22.00.