Młodzi graficy z nagrodami

0
113
REKLAMA

Gdy Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej ogłosiło nominacje do konkursu „Projekt Roku – Polski Konkurs Graficzny 2012”, na szczęśliwej liście znalazły się także dwa nazwiska, którym szczególnie kibicowano w Galerii Miejskiej w Tarnowie. Damian Nowak, startujący w kategorii „Forma”, oraz Kaja Gliwa (kategoria „Debiut”) współpracują z tarnowską galerią, przygotowując m.in. plakaty i wydawnictwa związane z kolejnymi artystycznymi projektami.
Wyniki konkursu ogłoszono w połowie grudnia. Medal w kategorii „Forma” otrzymał m.in. Damian Nowak (druki i publikacje dla kolektywu galeryjnego New Roman, kolektyw galeryjny New Roman z Krakowa). W uzasadnieniu jurorzy napisali m.in., że estetyka prac przygotowywanych przez Nowaka jest niewymuszona, lekka, w dobrym smaku, a uwagę zwraca także umiejętne i ciekawe użycie materiałów, sprawne operowanie technikami i świetna produkcja. W kategorii „Debiut” nagroda trafiła m.in. do Kai Gliwy (projekty dla instytucji kulturalnych: tarnowska galeria, CSW Zamek Ujazdowski, IS Wyspa i Galera Czułość), a jurorzy docenili twórcze różnicowanie oferty projektowej przy współpracy z różnymi klientami, użycie oszczędnych kolorów i wysmakowaną typografię, wreszcie unikanie ewidentnych zapożyczeń, ścigania się z modą, a w zamian za to postawienie na odwołania lokalne kojarzące się ze stylistyką handmade.
Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor Galerii Miejskiej w Tarnowie, nie kryje zadowolenia z rozstrzygnięcia konkursu.
– Damian Nowak jest młodym twórcą związanym z Tarnowem, tutaj kończył Liceum Plastyczne, później podjął studia na krakowskiej ASP, a obecnie współtworzy grupę artystyczną New Roman. Damian współpracuje z naszą galerią, jest autorem m.in. plakatu dworcowego projektu „Zapnij płaszcz”, a także współautorem nowego logo. Wcześniej, jeszcze jako student, przygotował dla nas plakat cyklu edukacyjnego „Alfabet polski 2”. Kaja Gliwa, chociaż nie jest bezpośrednio związana z Tarnowem, została przez nas poproszona o przygotowanie plakatu wystawy „Sen jest drugim życiem” i wspólnie z Agnieszką Piksą opracowała też książeczki do tej wystawy – mówi Ewa Łączyńska-Widz.
Jak dodaje szefowa miejskiej galerii, instytucja ta przygląda się bacznie powstającym rozmaitym grupom twórczym, obserwuje, co dzieje się w środowisku plastycznym i bardzo często korzysta z talentu młodych twórców. A młodzi i zdolni wyszukiwani są chociażby w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie i zapraszani do współpracy.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o