Mruga do nas przez… obiektyw

0
87
REKLAMA

Specyfika zawodu fotoreportera to wyostrzone spojrzenie, szybkość reakcji, ryzykowne decyzje. Prezentowane prace ukazują wydarzenia uchwycone, dostrzeżone, po prostu „przyłapane” w ciągu obrazów przewijających się na co dzień przed naszymi oczami. Każde zdjęcie jest tylko na pozór wyodrębnioną klatką, ale w rzeczywistości układają się w pewną całość. Są wśród nich kompozycje lekkie, dopełnione nutą humoru i poezji, są też zdjęcia, których głębszego, ukrytego sensu można doszukać się pod warstwą wizualną.
Autor zwraca uwagę na pojawiające się nowe zachowania, ewoluującą hierarchię wartości, demaskuje zanik poczucia estetyki i brak zmysłu krytycznego. Jako fotoreporter wychwytuje ulotne sytuacje, wobec których większość z nas pozostaje obojętna lub po prostu ich nie zauważa. Pomimo rozbawionego często spojrzenia przez obiektyw aparatu Tadeusz Koniarz w swoich zdjęciach jednak nie drwi ani nie ośmiesza. Obecna wystawa uświadamia, że któregoś dnia możemy stać się widzami lub aktorami podobnych sytuacji: zabawnych, absurdalnych, ale i szokujących.
Autor, mający w swoim dorobku niemal tuzin wystaw indywidualnych, wiele zbiorowych i pokonkursowych, zawsze szuka czegoś nowego w naszym pozornie szarym, ale czasem dziwnym świecie. Ten świat w fotografii Tadeusza Koniarza rozciąga się od Tarnowa do Gdańska, od Pałacu Młodzieży do Luwru w Paryżu… Wystarczy patrzeć i widzieć, mieć przy sobie aparat i od czasu do czasu we właściwym momencie nacisnąć na spust, aby „przyłapać” to, co wydaje się interesujące swoją banalnością lub emanujące surrealnym czarem.
Najnowszą wystawę zdjęć Tadeusza Koniarza można oglądać od 27 września do 14 października w Galeriii Miejskiej BWA w hallu dworca PKP w Tarnowie.
Tadeusz Koniarz – rocznik 1959, tarnowianin. Fotoreporter, filmowiec, nauczyciel w Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Od wielu lat fotografuje ważne wydarzenia społeczno – polityczne i kulturalne oraz zdarzenia życia codziennego. Autor jedenastu wystaw fotograficznych w latach 1994 – 2011. Publikuje w prasie ogólnopolskiej, współpracując z Agencją Fotograficzną Reporter. Należy do Klubu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Tegoroczny laureat Nagrody Miasta Tarnowa za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o