Muzeum czeka na eksponaty

0
103
pilzno-muzeum-regionalne
REKLAMA

W budynku przy kościele farnym w centrum Pilzna rozpoczyna swoją działalność muzeum regionalne, w którym będzie można oglądać eksponaty związane z przeszłością miasta i gminy. Dzięki unijnemu dofinansowaniu udało się wyremontować budynek dawnej organistówki oraz zaadaptować pomieszczenia na potrzeby muzeum. Placówka ma do dyspozycji ok. 100 m kw.
Muzeum powstaje powoli, eksponaty zbierane są od kilku miesięcy.
– To muzeum o charakterze regionalnym, zatem interesują nas wszystkie przedmioty, które świadczą o przeszłości Pilzna i okolic. Chcemy utworzyć ekspozycję historyczną obrazującą dzieje gminy i życie jej mieszkańców. Ważne mogą być wszelkie ślady przeszłości jeszcze zachowane przez miejscową ludność – podkreśla Lidia Luchter – Krupińska, odpowiadająca za urządzenie ekspozycji.
Apel o przekazywanie dokumentów i eksponatów związanych z historią Pilzna i gminy nie przeszedł bez echa. Organizujący muzeum otrzymali już rozmaite przedmioty. Niektóre są wyjątkowe.
– Najwięcej trafia do nas przedmiotów związanych z zawodami wykonywanymi przez mieszkańców. I bardzo dobrze, bo giną one na naszych oczach. Rozbierając stare drewniane domy czy przybudówki i stodoły, usuwa się również sporo starych przedmiotów. Otrzymaliśmy aż pięć kołowrotków drewnianych, bardzo ciekawych, bo to tak zwane kołowrotki wysokie, niespotykane na innym terenie. Mamy już sporo eksponatów związanych z kowalstwem i produkcją z lnu. Ciekawostką są także forma do wypieku opłatków czy krucyfiks, choć jeszcze w częściach i wymagający konserwacji – wylicza Lidia Luchter – Krupińska.
Do zbiorów trafiły także m.in. monety rzymskie, banknoty z okresu międzywojennego, cynowe talerze, żydowski świecznik, pocztówki i pokaźny zbiór fotografii przedstawiających mieszkańców Pilzna oraz wydarzenia historyczne sprzed lat, wreszcie protokoły z posiedzeń rady miejskiej w XIX wieku.
Pierwszą prezentację już zgromadzonych przedmiotów zapowiedziano na 10 i 11 listopada, będzie to okazja do zaprezentowania mieszkańcom Pilzna samej idei tworzonego muzeum regionalnego, a także niektórych eksponatów. Może to zachęci kolejne osoby do przekazywania przedmiotów mogących uzupełnić muzealne zbiory.
Otwarcie Muzeum Regionalnego w Pilźnie i pełnej wystawy odbędzie się zapewne jesienią 2014 roku, kiedy to Pilzno świętować będzie 660. rocznicę otrzymania praw miejskich.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments