Muzyka na nowo odkrywana

0
28
fesywal-muzyki-odnalezionej1
REKLAMA

W połowie kwietnia rozpoczął się XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej. To wyjątkowe muzyczne wydarzenie organizowane jest nieprzerwanie od 1994 roku w Tarnowie oraz kilkunastu innych miejscowościach. – Niezwykłość tego festiwalu polega na prezentacji zapomnianych i niedawno odnalezionych utworów kompozytorów polskich i obcych. Podczas koncertów festiwalowych wykonywane są utwory symfoniczne i kameralne, które zapomniane przeleżały w rękopisach i starodrukach dziesiątki, a czasem setki lat. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków, a także w zbiorach prywatnych. Spośród wielu utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki – mówią muzycy Teresa Kaban i Henryk Błażej, twórcy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej. Wydarzeniu patronuje minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Podczas poprzednich festiwali swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w królewskim pałacu w Casercie koło Neapolu, w Brukseli, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w klasztorze sióstr benedyktynek w Staniątkach, w Ławrze Kijowskiej, a także w prywatnych zbiorach w zamkach Kornwalii, Szkocji, Anglii i w wielu innych miejscach.
Podczas poprzednich edycji festiwalu można było usłyszeć m.in. nieznaną dotąd muzykę pisaną specjalnie na potrzeby władców polskich, starocerkiewne śpiewy liturgiczne, utwory W.A. Mozarta czy niewykonywane wcześniej fortepianowe kompozycje F. Mendelssohna.
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej potrwa do 4 czerwca; koncerty zaplanowano w sumie w jedenastu miastach, m.in. w Krakowie, Nowym Sączu, Sosnowcu, Ożarowie. W samym Tarnowie odbędą się cztery koncerty. W piątek 11 maja wystąpią Michael Süssmann (skrzypek; członek norweskiej Orkiestry Symfonicznej w Kristiansand) oraz Natalia Strelchenko (norweska pianistka rosyjskiego pochodzenia). W programie koncertu muzyka Thomasa Tellefsena, norweskiego pianisty, kompozytora i pedagoga, najzdolniejszego ucznia F. Chopina. Dzień później zagrają Lucio Degani (włoski skrzypek, laureat wielu konkursów krajowych i międzynarodowych) oraz Andrea Rucli (włoski pianista; występuje zarówno jako solista oraz członek wielu zespołów kameralnych). W programie koncertu muzyka m.in. J. Brahmsa, A. Bazziniego.
W niedzielę 13 maja będzie można posłuchać muzyki granej na dworze Austrii w XVII i XVIII wieku. Wystąpią Armin Gramer (śpiewak operowy – kontratenor) oraz zespół Pandolfis Consort Wien złożony z profesjonalnych muzyków wykonujących utwory dawnych mistrzów na historycznych instrumentach. Ostatni tarnowski koncert w ramach festiwalu zaplanowano na sobotę 19 maja. Muzykę Juliusza Zarębskiego, kompozytora pochodzącego z Żytomierza, przedwcześnie zmarłego w 1885 roku, wykona duet fortepianowy Antoni Brożek oraz Piotr Oczkowski.

REKLAMA

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19 w Sali Lustrzanej w Tarnowie, a wstęp na nie jest bezpłatny.

REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o