Muzykowanie w mundurach

0
53
„Podhalańczycy” zagrają w Tarnowie muzykę filmową i musicalową
REKLAMA

„Podhalańczycy”, muzycy w zielonych mundurach – tak często określa się 50‑osobową dętą Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej, która chętnie odwołuje się do tradycji swojej poprzedniczki – orkiestry z 1. Pułku Strzelców Podhalańskich. Stacjonujący w okresie międzywojennym w Nowym Sączu pułk miał własną, równie słynną orkiestrę. Koncertowała w paradnych pelerynach i kapeluszach z piórami ,z tambormajorem, który zamiast buławy miał ciupagę osadzoną na drewnianym drzewcu. Orkiestra powstała 1 grudnia 1918 roku, zaliczano ją do najlepszych w Polsce. Swoją powojenną historię orkiestra rozpoczyna w 1956 roku, kiedy to przy Karpackiej Brygadzie WOP została utworzona orkiestra, która od 1973 roku zaczęła pełnić funkcję Orkiestry Reprezentacyjnej. Kontynuując tradycję, orkiestra koncertuje w kraju i za granicą, bierze udział w międzynarodowych festiwalach i spotkaniach muzycznych.
W repertuarze orkiestry są m.in. uwertury operetkowe, najsłynniejsze arie operetkowe i operowe, piosenki najsłynniejszych musicali, instrumentalne przeboje muzyki filmowej, rozrywkowej i operetkowej; znane melodie i piosenki folkloru podhalańskiego i lachowskiego, popularne piosenki wojskowe, muzykę organowo‑instrumentalną, a także formy symfoniczne i oratoryjno‑religijne. Na szczególne uznanie zasługuje efektowny pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Obecnie orkiestrą kierują ppłk SG dr Stanisław Strączek oraz mjr SG Leszek Mieczkowski.
Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce w niedzielę 19 stycznia o godz. 18. Orkiestra wykona koncert pt. „Przetańczyć całą noc” – wybór najpiękniejszych utworów musicalowych i filmowych. Jako soliści wystąpią Edyta Krzemień i Aleksander Damian.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments