Na osiedlu Westerplatte powstanie mural

0
94
Dorota Omylska-Bielat na tle ekranów akustycznych, na których powstanie mural
REKLAMA

„Wzory miasta” – akcja, która rozpocznie się w Tarnowie 31 sierpnia, wieńczy dwuletnie przygotowania do namalowania muralu na osiedlu Westerplatte. Pomysłodawczynią wydarzenia jest Dorota Omylska-Bielat. Projekt jest współfinansowany z miejskiego budżetu.
– „Wzory miasta” to nie tylko estetyka, przestrzeń, dekoracja, ale także wzory zachowań, to, jak ludzie mogą wpływać na swoje miejsce zamieszkania. Projekt elementów muralu powstawał etapami. Najpierw były to rysunki autorstwa dzieci, przygotowane podczas wakacyjnych zajęć na osiedlu Westerplatte, potem prace te zostały przetworzone cyfrowo przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, wreszcie projekt całego muralu opracował Marcin Czaja, artysta, wykładowca krakowskiej ASP i autor wielu projektów murali – mówi Dorota Omylska-Bielat ze stowarzyszenia Jestem Miastem.
Mural o długości 19 metrów powstanie na ekranie akustycznym mieszczącym się przy al. Jana Pawła II, przy bloku na ul. Westerplatte 3. Motywem przewodnim muralu będzie osiedle, sąsiedztwo, zaangażowanie społeczne. Malowanie muralu odbędzie się 31 sierpnia i 1 września w godzinach 10‑20. Dodatkowo w niedzielę będzie można posłuchać setów didżejskich w wykonaniu m.in. didżeja Celownika. Będą też animacje dla dzieci i piknik na trawie.
„Wzory miasta” to także projekt edukacyjny. Zaplanowano rozmowy i wykłady o sztuce w mieście i o współpracy mieszkańców z miastem; wszystkie spotkania odbędą się w galerii przy ul. Bema 20 o godz. 18. W dniu 3 września o przepisie na współpracę mieszkańców z miastem opowie Joanna Wendorff z Fundacji Czas Wolny; tydzień później, 10 września, o aktywizmie twórczym i sztuce społecznie zaangażowanej mówić będzie Cecylia Malik. Z kolei 17 września będzie można posłuchać o obecności w miejskim krajobrazie plakatów czy szyldów, i o emocjonalnym aspekcie komunikacji wizualnej. Spotkanie poprowadzi dr Bartłomiej Bałut.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o