Najpiękniejsze maski

0
207
fot. Łukasz Olszewski

Karnawał w Wenecji co roku przyciąga tłumy turystów, a nieodłącznym elementem karnawałowych kreacji są maski. Te najciekawsze sfotografował Łukasz Olszewski. Barwne zdjęcia można zobaczyć w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie. Wystawa dostępna jest do końca marca.

Karnawał w Wenecji (Carnevale di Venezia) to największa zabawa uliczna w Europie, przyciągająca co roku tysiące turystów z całego świata. Parady maskowe, happeningi, spektakle muzyczne, feeria barw i dźwięków, tajemniczy klimat – to właśnie wenecki karnawał. Pierwsza zapisana wzmianka o karnawale w Wenecji pochodzi z 1268 roku. Zdobycie miasta przez Napoleona w 1797 roku oznaczało jednak kres karnawału. Corocznej zabawy zakazano w obawie przed rebelią. Wenecki karnawał przywrócono dopiero w 1979 roku, a z nim jego dotychczasowe tradycje.
Najważniejszym i charakterystycznym elementem karnawału w Wenecji są kolorowe maski. To właśnie za nimi można się ukryć. Maski weneckie są wykonane zazwyczaj z gipsu, gazy lub porcelany. Bogato zdobione cekinami, piórami czy innymi koronkami są małymi dziełami sztuki. Koniec karnawału w Wenecji to czas na wybór najpiękniejszej maski.
Karnawał wenecki przyciąga także fotografów. Wenecję odwiedził m.in. Łukasz Olszewski, fotograf, autor kilku albumów fotograficznych i innych publikacji, na stałe związany z kilkoma wydawnictwami. Z wykształcenia jest inżynierem automatyki, ale to fotografia jest jego pomysłem na życie. Głównym tematem jego prac jest przyroda, architektura, reportaż oraz podróże. Swoje prace prezentował na kilku wystawach w Polsce i za granicą.
W Wenecji sfotografował karnawałowe maski – te najpiękniejsze, bogato zdobione, najbardziej zdumiewające. Wystawę fotografii Łukasza Olszewskiego pt. „Karnawał wenecki” można oglądać do końca marca w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie przy ul. Krakowskiej 4 (Galeria Niebieska na pierwszym piętrze).

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o