Nie tylko filmy

0
97
TNF1416
REKLAMA

28 Tarnowska Nagroda Filmowa rozpocznie się 26 kwietnia, festiwal promuje i upowszechnia dorobek polskiej kinematografii nie tylko poprzez prezentację filmów. Sporo miejsca w programie festiwalu rokrocznie zajmują spotkania z twórcami – aktorami, reżyserami i scenarzystami, dyskusje krytyków oceniających polskie kino czy wystawy przybliżające sylwetki wybitnych postaci związanych z polską kinematografią.
„Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland” to wystawa zorganizowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi i nieprzypadkowo prezentowana właśnie podczas 28. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Tegoroczną nagrodę za całokształt i wkład w polską kinematografię, przyznawaną przez organizatorów TNF od ośmiu lat, otrzyma Agnieszka Holland, jedna z najwybitniejszych postaci nie tylko polskiego kina, scenarzystka i reżyserka filmowa i teatralna. Wystawa to przede wszystkim pochodzące z archiwum rodzinnego Ireny Rybczyńskiej – Holland oraz Agnieszki Holland zdjęcia z planów filmowych, uzupełnione innymi materiałami – w sumie ponad 200 zdjęć, oraz plakaty do filmów Agnieszki Holland. Wystawa dostępna będzie od 06 kwietnia do 31 maja w Tarnowskim Centrum Kultury.
W kinie Marzenie oglądać będzie można okładki magazynu „Malemen”, przedstawiające portrety postaci związanych z polskim filmem i kulturą, natomiast na Rynku czekać będzie Polska Światłoczuła, czyli autorski projekt Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta, z mobilną akcją „Światłem malowane”. W specjalnej kabinie będzie można malować światłem – w ślad za ruchem dłoni pojawi się kolorowa smuga. Wszystkie stworzone w ten sposób malowidła uwiecznione zostaną na zdjęciach i trafią na stronę polskaswiatloczula.pl.
W tajniki tworzenia filmów wprowadzać będą przedstawiciele Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, organizując 3 i 4 maja w Tarnowie warsztaty filmowe dla młodzieży, które łączyć będą elementy wiedzy teoretycznej z zajęciami praktycznymi – z wykorzystaniem sprzętu służącego do rejestracji obrazu i dźwięku oraz montażu materiałów filmowych. Uczestnicy zrealizują własne, krótkie formy filmowe, których pokaz i analiza będzie finalnym akcentem warsztatów.
TNF to również rozmowy o polskiej kinematografii. Zaplanowano dwa takie spotkania. Pierwsze pt. „Film czy sztuka filmowa? ” dotyczyć będzie edukacji poprzez film, odbędzie się w kinie Marzenie 28 kwietnia o godz. 13. Podczas drugiego spotkania krytycy filmowi dyskutować będą o polskiej kinematografii – kino Marzenie 4 maja o godz. 14.
Podczas obecnej TNF zaplanowano kilka koncertów – wszystkie na tarnowskim Rynku. Wielką Majówkę otworzy 1 maja o godz. 19 koncert muzyki ilustracyjnej pianisty i organisty Cezarego Chmiela. W tym samym dniu, ale ok. godz. 20.15 rozpocznie się koncert pt. „Rock Polskiego Kina” – to projekt stworzony specjalnie dla Tarnowskiej Nagrody Filmowej przez tarnowskiego muzyka Piotra „Quentina” Wojtanowskiego, usłyszymy kilkanaście rockowych utworów znanych z polskich filmów i seriali. W piątek 2 maja o godz. 19 wystąpi zespół New Art Ensemble oraz aktorka Anna Dereszowska w roli wokalistki – wykonają najbardziej znane melodie z czołówek bajek, kreskówek oraz cyklicznych programów dla dzieci. Druga część koncertu (początek ok. godz. 20.30) to projekt „Ale Kino!” w wykonaniu grupy Alla Vienna, która zaprezentuje muzykę z polskich filmów i seriali.
Finał 28. TNF odbędzie się 3 maja o godz. 19 na Rynku, uświetni go koncert „Raz, Dwa, Trzy symfonicznie”. Usłyszymy piosenki zespołu Raz, Dwa, Trzy wykorzystane w filmach oraz ich największe przeboje. Grupie towarzyszyć będzie 30‑osobowa orkiestra pod dyrekcją Huberta Kowalskiego.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments