Nie tylko sztuka sakralna…

0
82
muzeum-diecezjalne
REKLAMA

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie jest najstarszym tego typu muzeum utworzonym na ziemiach polskich. Od kilkudziesięciu lat siedzibą muzeum i miejscem ekspozycji cennych dzieł są zabytkowe kamieniczki wybudowane w XVI wieku, zaliczane do najstarszych budynków Tarnowa, otaczające tarnowską katedrę od zachodniej strony. Kompleks budynków muzeum tworzą: Scholasteria, dawna Akademiola (pierwsza tarnowska szkoła, filia Uniwersytetu Krakowskiego), Dom Mikołajowski (wybudowany w 1524 r. przez mieszczanina tarnowskiego Jana Mikołajowskiego) oraz Dom Mansjonariuszy. Warto wspomnieć, że w okresie międzywojennym zbiory tego muzeum eksponowano w salach Ratusza.
Pomysłodawcą i założycielem muzeum diecezjalnego był ks. Józef Bąba, pod koniec XIX wieku pełniący funkcję rektora Seminarium Duchownego w Tarnowie. Wtedy też zrodził się pomysł założenia muzeum.
– Zachował się pamiętnik ks. Bąby, który w swoich zapiskach wyjaśniał podjęcie tej inicjatywy. Pisał, że za ważne uważał zaznajomić kleryków z zabytkami sztuki kościelnej, które w kościołach są nieraz zaniedbane, niszczone. Pisał o wielu cennych tkaninach, obrazach, rzeźbach rozmaitych, które czasami służba kościelna gdzieś zaprzepaściła, traktując jako stare graty czy sprzedając za grosze przygodnym handlarzom. A przecież są to cenne zabytki świadczące o naszej kulturze. Gdy 25 października 1888 roku inaugurowano rok akademicki w seminarium, ks. rektor Bąba dokonał wtedy erygowania „Muzeum Seminaryjnego sztuki kościelnej” i to właśnie budynek seminarium był pierwszą siedzibą muzeum – mówi ks. Tadeusz Bukowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
Muzeum założone przez ks. Bąbę służyło tarnowskim klerykom – zgromadzone w nim zbiory były ilustracją wykładów z estetyki i z historii sztuki, pozwoliło też uchronić od zniszczenia i od zapomnienia bezcenne dzieła sztuki średniowiecznej, wypierane z kościołów przez sztukę barokową.
Dziś Muzeum Diecezjalne w Tarnowie to unikatowe kolekcje. Najważniejszym działem muzealnych zbiorów są zabytki sztuki cechowej – gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, reprezentujące tzw. szkołę krakowsko‑sądecką. To m.in. gotyckie tryptyki, galeria rzeźb – gotyckich Madonn z Dzieciątkiem, liczne przykłady luźnych kwater i skrzydeł gotyckiego malarstwa tablicowego. Całość pozwala prześledzić dzieje polskiej kultury średniowiecznej. Najstarszym eksponatem tej kolekcji i muzeum w ogóle jest rzeźba: Głowa św. Jana Chrzciciela na misie z Łącka, datowana na drugą połowę wieku XIII, wykonana w drewnie.
Drugi dział zbiorów obejmuje tkaniny kościelne od czasów średniowiecza aż po wiek XIX. To tutaj można podziwiać m.in. ornat ze Szczepanowa z Chrystusem Ukrzyżowanym wyhaftowanym na kolumnie krzyżowej jako Drzewo Życia (XVI w.), a także ornaty wykonane z tkanin włoskich, hiszpańskich, perskich, tureckich, francuskich.
Wreszcie równie ważne są zbiory, które do Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie trafiły w formie darów.
– Muzeum posiada dział sztuki ludowej, gdzie na szczególną uwagę zasługują obrazy malowane na szkle, pochodzące z Europy i innych kontynentów. Przekazał je w darze dla Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie w 1957 roku Norbert Lippóczy. Kolejny dar muzeum otrzymało z okazji 100‑lecia swego istnienia w 1988 roku. Ofiarodawczynią była Olga Majewska, emerytowana nauczycielka jednego z liceów tarnowskich, a równocześnie zamiłowana kolekcjonerka. Przekazała muzeum w darze piętnaście obrazów głównie z okresu Młodej Polski, czterdzieści siedem zegarów ściennych, skrzynkowych, tzw. tyrolskich, oraz zbiór dawnej porcelany – dodaje ks. Bukowski. W muzeum oglądać można też współczesną rzeźbę ludową z Paszyna koło Nowego Sącza.
Prowadzący Muzeum Diecezjalne w Tarnowie zapraszają do wspólnego świętowania jubileuszu 125‑lecia istnienia placówki. W piątek 25 października o godz. 12 w tarnowskiej katedrze odprawiona zostanie jubileuszowa msza, a o godz. 16.30 w siedzibie muzeum przy pl. Katedralnym 6 odbędzie się spotkanie pt. „Poznajmy nieznane” – „Ks. infułat Józef Bąba i jego dzieło”. Spotkanie połączone z promocją jubileuszowego kalendarza Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie poprowadzi ks. Piotr Pasek, historyk sztuki.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments