Nie wstydzę się swoich zdjęć

0
71
piotr-bernacki
REKLAMA

Po wakacyjnej przerwie z nowym sezonem wystaw fotograficznych rusza Tarnowskie Centrum Kultury, proponując na początek retrospektywną wystawę fotograficzną Piotra Bernackiego, jednego z najlepszych tarnowskich fotografów.
Wystawa zapowiadana jest jako retrospektywny przegląd fotografii autorstwa Piotra Bernackiego, a okazje do takiego spojrzenia na jego twórczość są dwie. Pierwsza to obchodzone 22 września 60. urodziny. Druga – 40‑lecie pracy artystycznej. Piotr Bernacki przyznaje, że to dość umowny jubileusz.
– Trudno tak dokładnie policzyć, ile to już lat pracy artystycznej i wskazać, w którym momencie wszystko się zaczęło. Pierwszy aparat zabrałem ojcu i po prostu zacząłem robić zdjęcia. Miałem wtedy zapewne 10‑12 lat. To był kodak na szeroki film. Kilka lat później, gdy byłem jeszcze uczniem szkoły podstawowej, dostałem od ojca smenę. Dużo fotografowałem, a filmy zanosiłem do wywołania do zakładu pana Czaderskiego na ulicy Wałowej. W 1969 roku poszedłem do liceum ekonomicznego przy ul. Piłsudskiego, gdzie kółko fotograficzne prowadził nieżyjący już Piotr Drobiecki. On był moim pierwszym nauczycielem fotografii, pokazał mi techniki obróbki zdjęć. W 1974 roku, czyli właśnie 40 lat temu, rozpocząłem studia w krakowskiej Akademii Ekonomicznej. Przez cztery z pięciu lat studiów zajmowałem się fotografią w Studenckiej Agencji Fotograficznej. I wtedy zaczęła się już na poważnie moja przygoda z fotografią – opowiada Piotr Bernacki.
40 lat pracy artystycznej to ponad setka wystaw zagranicznych i krajowych (od Stanów Zjednoczonych, przez Wielką Brytanię, Holandię, kraje byłego ZSRR, po Japonię), nagrody w konkursach fotograficznych i tytuł Artiste FIAP (AFIAP), przyznany przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. To także m.in. przynależność do Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego i Związku Polskich Artystów Fotografików, medal 150‑lecia fotografii oraz odznaczenia „Zasłużony Działacz Kultury” i „Zasłużony dla województwa tarnowskiego”. Wiedzę i doświadczenie przekazuje młodemu pokoleniu, ucząc w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie‑Mościcach w klasie o profilu fototechnik.
Piotr Bernacki zajmuje się dziś głównie fotografią kreacyjną i użytkową, fotografował też m.in. pejzaż, akt i portret. Kilkadziesiąt fotografii, które wypełnią sale wystawowe Tarnowskiego Centrum Kultury, pozwoli widzom na prześledzenie twórczej drogi autora, poznanie różnych tematów, które podejmował, i technik, z których korzystał.
– Zwykle bywa tak, że na początku próbuje się fotografować wszystko. Dopiero z czasem okazuje się, co nas bardziej interesuje, w czym jesteśmy lepsi. Wielu zdjęć, które pokażę na wystawie, dziś bym już nie zrobił. Nie wstydzę się swoich zdjęć, nie ukrywam ich, ale w kolejnych pracach widać już ewolucję. Miałem w swoim fotografowaniu zachwyt aktem, dziś wolę fotografię kreacyjną. Na wystawie pokażę kilka aktów, będą też fragmenty serii zdjęć przedstawiających tarnowski Rynek sprzed około 20 lat. Będą również zdjęcia reportażowe z Kalwarii Zebrzydowskiej i Pacławskiej, i zdjęcie, którym wygrałem kilka konkursów, wykonane podczas wizyty Jana Pawła II w Tarnowie. Zdjęcie przedstawia księdza, który w szczerym polu siedzi w konfesjonale i kogoś spowiada – dodaje Piotr Bernacki.
Wystawa dostępna będzie do 18 października.

REKLAMA
REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments