Nie żyje tarnowski malarz Jan Matras

1
428
Jan Matras w 2013 roku podczas otwarcia jubileuszowej wystawy w BWA Tarnów |fot. Jeremiasz Filip
REKLAMA

W wieku 84 lat zmarł Jan Matras – znany tarnowski malarz. Kochał Tarnów – miasto, które jak twierdził, ma piękną duszę i niepowtarzalny klimat. Tematem większości jego prac był właśnie Tarnów.
Jan Matras urodził się 12 lipca 1935 roku, był tarnowianinem. Uprawiał malarstwo olejne, pastele oraz ulubioną akwarelę. Zajmował się również sztuką użytkową. Malowanie sprawiało mu przyjemność, robił to z pasją i zaangażowaniem. Kochał Tarnów. Miasto, które jak twierdził, ma piękną duszę i niepowtarzalny klimat. Dlatego większość jego prac dotyczyła Tarnowa.

REKLAMA

Wykonał ponad 5000 prac, zaprezentował je podczas ponad 40 wystaw indywidualnych i 18 zbiorowych. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Watykanu (Dom Pielgrzyma). Przez wiele lat był członkiem grupy malarzy tarnowskich „TA”, a także członkiem oraz inicjatorem powstania grupy „Lemat”, w której skład wchodzili Jerzy Martynów, Tadeusz Pecka i Wacław Onak. Był wykonawcą licznych monumentalnych dekoracji i aranżacji, m.in. dekoracji z okazji wizyty Jan Pawła II w Tarnowie.
W 2013 roku Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie przygotowało jubileuszową wystawę „Jan Matras. 55-lecie twórczości artystycznej”. Podczas wernisażu artysta otrzymał od prezydenta Tarnowa „Dukat Tarnowski”, przyznawany za szczególne zasługi dla miasta.
Jan Matras zmarł 7 kwietnia, miał 84 lata.
Zachęcamy do obejrzenia filmowego portretu Jana Matrasa. Materiał z cyklu „Twarze Tarnowa” przygotował Dariusz Zaród.

REKLAMA
Ustaw powiadomienia
Powiadom o
1 Komentarz
NAJNOWSZE
NAJSTARSZE NAJWYŻEJ OCENIANE
Inline Feedbacks
View all comments