Nietypowa kolacja

0
39
REKLAMA

Francuskie komedie, te filmowe i teatralne, bawią nas od wielu lat. A jaka jest współczesna francuska komedia? Można się o tym przekonać w Centrum Sztuki Mościce, oglądając przedstawienie „Kolacja dla głupca”. Jej autor, Francis Veber, francuski reżyser, scenarzysta i producent filmowy, znany jest przede wszystkim jako twórca filmów komediowych – był twórcą m.in. filmów „Klatka szaleńców”, „Pechowiec”, „Trzech ojców”. W 1989 roku otrzymał nagrodę Cezara za jeden ze swoich scenariuszy.
„Kolacja dla głupca” to współczesna komedia francuska, która swoją prapremierę miała w 1993 roku w paryskim Theatre de Variete i od razu okazała się artystycznym i frekwencyjnym sukcesem. Główny bohater, czyli Pierre, to bogaty wydawca. Co tydzień organizuje wystawną kolację, a wspólnie ze swoimi kolegami zaprasza na te posiłki głupców. Tak dla zabawy. Rzecz w tym, by znaleźć jak największego głupca, a potem nabijać się z niego w najlepsze. Pewnego dnia Pierre trafia na idealnego kandydata na wieczerzę. Jest nim Francois Pignon, pracownik ministerstwa finansów. Szybko okazuje się, że Pignona przez całe życie prześladuje pech, który ściąga kłopoty nie tylko na niego, ale i na wszystkich ludzi wokoło.
W Tarnowie „Kolację dla głupca” w reżyserii Wojciecha Adamczyka pokażą aktorzy Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza z Warszawy. Wystąpią Piotr Fronczewski (jako Pierre Brochant), Krzysztof Tyniec (Francois Pignon), Marzena Trybała (Christine Brochant), Sylwia Zmitrowicz (Marlčne), Tomasz Kozłowicz (Lucien Cheval), Marek Lewandowski (Juste Leblanc) i Sławomir Holland (dr Archambaud).
Spektakl „Kolacja dla głupca” będzie można zobaczyć w niedzielę 16 września o godz. 19 na scenie Centrum Sztuki Mościce.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o