Niezapomniana Anna German

0
401

„Człowieczy los” i „Tańczące Eurydyki” to dziś najbardziej znane piosenki wykonywane przez Annę German. Piosenkarka śpiewała w siedmiu językach, podbijając serca publiczności m.in. w Polsce, we Włoszech i w istniejącym wówczas Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Przeboje Anny German przypomni w Tarnowie Joanna Nawrot. Koncert w wykonaniu sopranistki współpracującej z Operą Bałtycką odbędzie się 7 marca w Centrum Sztuki Mościce.
Anna German była polską piosenkarką, kompozytorką i aktorką, laureatką wielu festiwali – m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, Neapolu, Cannes, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. Była pierwszą Polką, która wystąpiła w San Remo. Dwukrotnie została uznana za najpopularniejszą polską piosenkarkę wśród Polonii amerykańskiej (w latach 1966 i 1969). Śpiewała w siedmiu językach (m.in. polskim, rosyjskim, niemieckim, włoskim), z powodzeniem koncertując w Stanach Zjednoczonych, Australii, Portugalii, na Węgrzech, w NRD i RFN, a także w istniejącym wówczas ZSRR. Anna German zmarła w 1982 roku, mając 46 lat. Jej postać i wykonywane przez nią piosenki zostały przypomniane w popularnym rosyjskim serialu biograficznym pt. „Anna German”, zrealizowanym w 2012 roku we współpracy z Ukrainą, Polską i Chorwacją. W głównej roli wystąpiła Joanna Moro.
Teraz największe przeboje Anny German, w tym m.in. „Człowieczy los”, „Tańczące Eurydyki”, „Greckie wino” czy „Jedna chwila” i „Jesteś moją miłością”, będzie można usłyszeć w Tarnowie. W nowych i niezwykłych aranżacjach wykona je Joanna Nawrot, sopranistka współpracująca z Operą Bałtycką w Gdańsku, znana w Polsce i na świecie jako jedna z najlepszych interpretatorek twórczości Anny German. Uczestniczyła jako solistka w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Klasycznej na Białorusi, występuje w kraju i za granicą z repertuarem klasycznym operowym i operetkowym oraz z repertuarem piosenek Anny German. Dwa lata temu otrzymała nagrodę specjalną w VII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie oraz wyróżnienie za wykonanie arii Piotra Czajkowskiego. Współpracuje z wieloma solistami, dyrygentami, artystami z kraju i ze świata. W tarnowskim koncercie towarzyszyć jej będzie zespół Baltic Quasideon Group w składzie: Andrzej Wojciechowski (klarnet), Jarosław Stokowski (kontrabas), Ignacy Wiśniewski (fortepian) i Grzegorz Lewandowski (perkusja) oraz Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy.
Koncert „Anna German – niezapomniana” w wykonaniu Joanny Nawrot odbędzie się 7 marca o godz. 18 w Centrum Sztuki Mościce. Wydarzenie jest biletowane.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

  Ustaw powiadomienia  
Powiadom o